Trump'ın Biden'a bıraktığı mektupta 'Joe biliyorsun ben kazandım' yazdığı iddiası

Trump'ın Biden'a bıraktığı mektupta 'Joe biliyorsun ben kazandım' yazdığı iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

21 Ocak 2021 itibariyle Trump’ın Biden’a yazdığı bir mektup kamuoyuyla paylaşılmadı.

Başkanların haleflerine bıraktıkları mektuplar, geleneksel olarak el yazısıyla yazılıyor.

İddia görselindeki mektupta yer alan imza ve başkanlık mührü Trump’ın son mektuplarındaki imza ve mührü ile uyumsuz.

Bu içerik 2 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada Donald Trump'ın Beyaz Saray'a veda ettiği sırada, Başkan Joe Biden için bıraktığı mektupta 'Joe biliyorsun ben kazandım' yazdığı iddia edildi. İddiayla birlikte mektubun görseli de paylaşıldı. Birçok haber sitesi ve sosyal medya hesabı görselin gerçek olduğunu belirtirken, Cumhuriyet ise haber metninde "iddia edildi" ifadesine yer verse de, "Trump'ın Biden'a bıraktığı mektup ortaya çıktı" başlığını kullandı.

trump biden mektup iddia paylasim

Gerçek mektubun içeriği henüz açıklanmadı

46. ABD Başkanı Joe Biden’ın yemin töreni 20 Ocak 2021 günüydü. Eski başkan Donald Trump yemin törenine katılmayarak bir geleneği bozdu. Devam ettirdiği gelenek ise eski başkanın halefine son bir mektup bırakması oldu. Beyaz Saray Basın Ofisi Donald Trump’ın kendinden önceki başkanlarca izlenen geleneğe uygun şekilde Joe Biden’a bir not bıraktığını aktarmıştı. Ancak 21 Ocak itibariyle mektubun içeriği kamuoyu ile henüz paylaşılmış değil. İçeriği merak edilen mektuba ilişkin Joe Biden’ın basına yaptığı açıklama ise “Başkan, çok cömert bir mektup yazdı. Özel olduğu için onunla konuşana kadar mektup hakkında konuşmayacağım. Ama cömerttişeklinde.  

trump biden mektup gorsel

İddia konusu sahte mektup.

Ancak sosyal medyada dolaşan ve “Joe, biliyorsun ben kazandım” yazılı mektubun gerçek olmadığını gösteren bazı ipuçları da var. 

Paylaşılan mektup sahte

Eski ABD başkanlarının ofisten ayrılırken haleflerine yazdıkları mektupları el yazısıyla kaleme almaları bir gelenek. Ancak iddia konusu mektupta el yazısı kullanılmadığı görülüyor. Trump’ın son dönemde gönderdiği mektuplarda kullandığı başkanlık mührü ile sahte mektuptaki mühür de birbirinden farklı. Gerçek mektuplardaki tek renkli altın mührün aksine iddia konusu mektupta başkanlık mührüne ilişkin Vikipedi sayfasındaki çok renkli mühür örneğine benzer bir mühür kullanılmış. Ayrıca Trump'ın gönderdiği gerçek mektupların aksine iddia konusu mektubun altında Beyaz Saray'ın adresi olan "1600 Pennsylvania Ave NW, Washington, DC 20500" adresine de yer verildiği görülüyor.

trump biden mektup ornek orjinal

Trump’ın Recep Tayyip Erdoğan’a gönderdiği mektupta yer alan mühür.

trump biden mektup muhur ornek

Vikipedi’de yer alan Başkanlık mührü örneği.

Son olarak iddia konusu mektupta kullanılan imza da Donald Trump hakkındaki Vikipedi sayfasında yer alan imza grafiğinin birebir aynı. 

trump biden mektup yakin imza

İddia konusu mektupta yer alan imza.

trump biden mektup imza ornek

Vikipedi’de yer alan imza. 

İddianın ABD’de de hızla yayılmasının ardından Reuters, Snopes gibi birçok kurum iddiayı yanlışladı.