Trump hakkındaki kitapta ABD Başkanı'nın gorillerle konuştuğunun belirtildiği iddiası

Trump hakkındaki kitapta ABD Başkanı'nın gorillerle konuştuğunun belirtildiği iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ
Bu içerik 5 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan, Sözcü Gazetesi ve Ahval News gibi haber sitelerinin de sitelerinde yer verdiği iddiada, Amerika’da yeni yayınlanan “Fire and Fury” (Ateş ve Öfke) isimli kitapta, Donald Trump’ın goril kanalı izlediği ve bazen gorillerle konuştuğunun aktarıldığı iddia edildi.

Habere göre kitapta yer alan bir bölümde, Trump’ın Beyaz Saray’a taşındığı gece görevlileri çağırdığı, odasındaki televizyonun bozuk olduğunu ve “goril kanalı”nın çalışmadığını söylediği iddia edildi. Bunun üzerine, Beyaz Saray çalışanları çok sayıda goril belgeselinden derlemeler yaparak Trump’a kendi “goril kanalını” açtığı belirtildi. Bu ifadelere ek olarak Trump’ın televizyon düzeltildikten sonra bazen saatlerce gorilleri izlediği hatta diz çökerek “Aferin, bu iyi bir vuruştu” gibi ifadeleri kullandığı da haberde yer aldı.

trump goril

Ancak, söz konusu kitapta ABD Başkanı Trump’ın goril kanalı izlemek istediği ve hatta bazen gorillerle konuştuğunun yazıldığı iddiaları doğru değil. İddia, bir Twitter kullanıcısının paylaştığı parodi içerikli bir metne dayanıyor.

trump gorilla tv

Kitapta “Goril kanalı” iddiası bulunmuyor, kitapta yer alan diğer iddialar da tartışmalı

Fire and Fury isimli kitapta böyle bir bölüm bulunmuyor. Kitapta Trump hakkında yazıldığı iddia edilen metin, bir Twitter kullanıcısı tarafından parodi amaçlı olarak oluşturulmuş.

“PixelatedBoat” isimli hesabın “goril” şakasından sonra kullanıcı adını “the gorilla channel thing is a joke” (goril kanalı bir şaka) şeklinde değiştirdiği görülebiliyor. Konu hakkında bir de tweet atan hesap, “Trump hakkında yapılan bir parodiye insanların inandığı ve bu sorunun bir parçası haline geldiklerini” belirtiyor.

the gorilla channel thing is a joke

Ayrıca, doğrulama sitesi Snopes’un da iddiayı yalanladığı analize ulaşılabiliyor. Yine Huffington Post’da yer alan bir haberde olayın şaka amaçlı yapıldığı belirtiliyor.

Amerikalı gazeteci Michael Wolff tarafından yazılan kitap Amerika’da tartışmalara yol açtı. Fire and Fury isimli kitapta, Trump’ın kendisi ve yakın çevresiyle yapılan 200 röportaja dayandırılan, “Trump'ın hayranlık duyduğu Murdoch, Trump'a 'salak' dedi” ve “Michael Flynn, Rusya ile bağların sorun yaratacağını biliyordu” gibi birçok iddiaya yer veriliyor. BBC Türkçe’nin haberine göre Trump’ın avukatlarının kitabın yayımlanmasını engellemek için harekete geçtiği de belirtiliyor. Başkan Trump, kitapla ilgili olarak Twitter’dan yaptığı açıklamada ise kitapta yazılanların yalan olduğunu ifade etti.

trump goril twitter

Fire and Fury isimli kitap, sesli olarak 30 gün boyunca ise buradan dinlenebiliyor.