TRT Haber’in ‘Türklerin Zafer Ayı’ yayınında 30 Ağustos’un olmadığı iddiası

TRT Haber’in ‘Türklerin Zafer Ayı’ yayınında 30 Ağustos’un olmadığı iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

TRT Haber’de yayınlanan programda görülen tablonun devamı sosyal medya paylaşımlarında kullanılmamış.

Programda Büyük Taarruz ve Başkomutanlık Meydan Savaşı anılmış, ancak tarihi yanlış yazılmış.

Program sonrası başlayan gece bülteninde ise yapılan hata düzeltilmiş.

Bu içerik 2 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada 30 Ağustos Zafer Bayramı öncesi TRT Haber’de yapılan yayında 30 Ağustos’un anılmadığı iddia edildi. Siyasiler tarafından da hızla yayılan paylaşımlarda TRT Haber’in hazırladığı bir tablo görülüyor. İddialara göre “Türklerin Zafer Ayı” başlıklı tabloda 30 Ağustos tarihi ise yok. 

trt haber 30 agustos

Görüntülerin devamında Büyük Taarruz da var

26 Ağustos 2020 saat 21.00’da TRT Haber’de Özel Yayın ibareli bir program başlamış. Programın ilk bir saatlik diliminde Türkiye’nin Doğu Akdeniz’le ilgili konuları konuşulmuş.

saat 21 yayini trt

Programın ikinci kısmı ise saat 21.58’de “Türklerin Zafer Ayı Ağustos” alt başlığıyla açılmış. Sunucu bu yayın başladığında konuklarla Ağustos ayında kazanılan zaferlerin, özellikle de Malazgirt ve Büyük Taarruz’un konuşulacağını aktarıyor.  

trt ozel yayin tarihler

Ekranda yer alan ilk beşli tabloda geçmişten bugüne Ağustos ayında kazanılan zaferler görünüyor. Hemen ardından ise ikinci tabloya geçiliyor. 22.00’da yayında görülen bu dörtlü tabloda ise Büyük Taarruz ve Başkomutanlık Meydan Savaşı da var. Ancak tarih yanlış yazılmış. 29 Ağustos 1521 olarak yazılan ibarenin, Taarruz’un tarihi olan 26-30 Ağustos 1922 olması gerekiyordu. Yayındaki sunucunun da tarihi okurken tereddüt ettiği anlaşılabiliyor. 

turklerin zafer ayi 30

Hata büyük ihtimalle bir önceki tabloda bulunan Belgrad’ın Fethi’nin şablonunun olduğu gibi Büyük Taarruz ve Başkomutanlık Meydan Savaşı için de kullanılmış olmasından kaynaklı.  

taarruz belgrad yanlis tarih

Gece bülteninde Büyük Taarruz’un tarihi düzeltilmiş

Özel Yayın’ın bitmesinin ardından 00.00’da başlayan Gece Bakışı adlı bülteninin sekizinci dakikasında, spiker Ağustos ayının öneminden bahsediyor. Hemen ardından “Türklerin Zafer Ayı” başlıklı görsel yeniden paylaşılıyor. Burada da ilk görselde yan yana görülen beş tablo var. 

gece bulteni trt haber

Devamında ise bu kez Büyük Taarruz ve Başkomutanlık Meydan Savaşı’nın da görüldüğü dörtlü tablo görülüyor. Burada tarih 26-30 Ağustos 1922 olarak düzeltilmiş.

gece bulteni agustos duzeltme