TRT Çocuk’taki çizgi filmde eşeğe tecavüz eden bir adamın yer aldığı iddiası

TRT Çocuk’taki çizgi filmde eşeğe tecavüz eden bir adamın yer aldığı iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Çizgi filmde bir eşeğin cinsel istismara uğradığı görüntülere yer verilmemiş.

“Maysa ve Bulut” isimli çizgi filmdeki ilgili sahnede bir adam eşeği yağmurdan dolayı korumak için tutuyor veya itiyor.

TRT konuyla ilgili açıklama yaptı ve çizgi filmin ilgili sahnesinin ham görüntülerini paylaştı.

Bu içerik 4 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan ve teyit.org’a ihbar olarak gönderilen videonun, TRT Çocuk kanalında yayınlanan bir çizgi filmden olduğu ve videoda eşeğin tecavüze uğradığının gösterildiği iddia edildi. Geçtiğimiz Temmuz ayında, TRT Çocuk isimli kanalda yayınlanan “Maysa ve Bulut” isimli çizgi filmdeki bir eşeğin cinsel istismara uğradığı iddiasıyla paylaşılan video sosyal medyada gündem oldu.

trt masya bulut

Kaç Saat Oldu isimli kullanıcı tarafından Twitter’da paylaşılan video ile birlikte iddia yaklaşık 11 bin kez beğenildi ve yaklaşık 7 bin kez retweet edildi.

Eşek cinsel istismara uğramıyor

Ancak, “Maysa ve Bulut” isimli çizgi filmde bir eşeğin cinsel istismara uğradığı görüntülere yer verildiği iddiası doğru değil. Çizgi filmdeki ilgili sahnede bir adam eşeği korumak için tutuyor veya itiyor.

İddianın ortaya atılmasından sonra konu hakkında Twitter’dan açıklama yapan TRT Çocuk kanalı eşeğin cinsel istismara uğradığını gösteren bir görüntünün çizgi filmde yer almadığını ifade ederek videodaki karakterin fırtınadan eşeğini korumaya çalıştığını ifade etti.

trt cocuk esek acıklama

Buna ek olarak, TRT Çocuk tarafından söz konusu sahnenin yağmur efekti olmadan ham görüntüleri de paylaşıldı. Ham görüntüler incelendiğinde eşeğin cinsel istismara uğramadığı ve bir karakterin fırtınalı havada ve yağmur altında eşeği elleriyle desteklediğigörülebiliyor.

Ham görüntülerin, Maysa ve Bulut isminde iki çocuğun bir obada yaşadıklarını anlatan “Maysa ve Bulut” isimli çizgi filmin yapımcısı Resimli Filim Animasyon Stüdyosu tarafından Facebook’ta paylaşıldığını da görmek mümkün.

Çizgi filmin yapımcısı ile irtibata geçen teyit.org söz konusu sahnenin scriptine (senaryo) de ulaştı. Oba halkının yağan yağmur ve çıkan fırtınadan sonra etraftaki şeylerin uçuşmasını engellemek için dışarı çıktığı ve bu sırada bir karakterin de eşeği fırtınadan korumaya çalıştığı anlaşılıyor.

trt cocuk 1024x534

Söz konusu sahnedeki scripte bakıldığında “tüm oba halkının çadırın dışına çıkıp bir şeylerin ucundan tutarak bir şeylerin uçuşmasını engeller” şeklinde olduğu görülebiliyor. Ayrıca devam eden sahnede karakterin rüzgar altında eşeği tuttuğu da fark edilebiliyor.

TRT Çocuk’un YouTube sayfasına 4 Temmuz 2018’de yüklenen çizgi filmin tamamına ise ulaşmak mümkün.

teyit.org, isminin belirtilmesini istemeyen bir psikolojik danışmanla konu hakkında görüştü. Psikolojik danışman, bahsi geçen sahneyi görünce çocuğun aklına böyle bir şeyin gelmeyeceğini ancak görüntünün akıl karıştırıcı olduğunu söyledi. Bugünlerde benzer konuda birçok uyaranın olduğuna dikkat çeken uzman, toplumun bu konuda hassaslaştığını ve görüntülerin subliminal bir mesaj olarak algılanabildiğini, film yapımcılarının ise bu gibi hususlara dikkat etmesinin faydalı olacağını ifade etti.

teyit.org konu hakkında Pedagog Dr. Adem Güneş ile de görüştü. Güneş, bu çizgi filmde ortaya çıkan tartışmaların çocuklara daha çok zarar verdiğini belirterek şunları söyledi:

\"Öncelikle pedagojik kriterlere en uygun çizgi filmlerin TRT Çocuk'ta yayınlandığını söylemek gerekir. İkinci husus olarak çocuğun dünyasında zaten böyle bir şey söz konusu değil. Bu noktada yapılan tartışmalar çocuğun haklarını korumaktan ziyade daha çok zarar vermektedir. Böyle bir konuyu gündeme getirmek ve bunun üzerinden tartışma yapmak pedagojik olarak uygun değildir. Bu tartışmalardan haberdar olan bir çocuğa durumu açıklamak daha da zor olacaktır. İnsanların bu sahneye yüklediği anlam komplo teorilerine benziyor ve çocuklara daha çok zarar veriyor.\"