Trafik cezalarına yüzde 1000 zam geldiği iddiası

Trafik cezalarına yüzde 1000 zam geldiği iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Emnietin sitesindeki liste incelendiğinde de güncel bir zam olmadığı anlaşılıyor.

Emniyet yaptığı açıklamada iddialar gerçeği yansıtmadığını açıkladı.

Bu içerik 2 yıldan daha eski tarihlidir.

Facebook’ta Haberay isimli bir kullanıcı yaptığı paylaşımda trafik cezalarına yüzde 1000 zam geldiğini iddia etti. Haber, sayfanın internet sitesi başta olmak üzere farklı mecralar tarafından da paylaşıldı

trafikcezaiddia 1024x419

Ancak iddia doğru değil, trafik cezalarına yüzde 1000 zam yapılmadı. Emniyet yaptığı açıklamada iddialar gerçeği yansıtmıyor dedi, emniyetin sitesindeki liste incelendiğinde de güncel bir zam olmadığı anlaşılıyor. 

Emniyet Genel Müdürlüğü’nden açıklama yapıldı

Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Şube Daire Başkanlığı’nın 1 Ocak 2020 tarihinde yayınladığı Trafik İdari Para Ceza Rehberi'nde açıkladığı miktarlar, haberdeki ceza miktarı ile uyuşmuyor. Emniyet Genel Müdürlüğü de resmi sitesinden haberi yalanladı: “Sosyal medyada ‘hayırlı olsun yeni trafik cezaları’ başlığı altında gerçek dışı bilgiler yer almakta ve paylaşılmaktadır. Güncel trafik idari para cezası tutarlarına www.trafik.gov.tr adresinden ulaşılabilmekte olup, sosyal medyada yer alan gerçeği yansıtmayan bilgi ve paylaşımlara itibar edilmemesi hususu kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

emniyet

Trafik cezalarına zam oranı nasıl belirleniyor

Trafik cezalarına yapılan zam oranları, her yıl yıl sonunda Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yayımlanan Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği’nde belirtilen yeniden değerleme oranı dikkate alınarak belirleniyor. Yeni zam oranları ise 1 Ocak’ta uygulamaya giriyor.

1 Ocak 2020 itibariyle uygulanan bazı trafik cezaları şöyle

  • Emniyet kemeri bulundurulması zorunluluğu olan araçlarda emniyet kemeri bulundurmamak veya kullanmamak, 132 TL
  • Yönetmelikte belirlenen hız sınırlarını yüzde 10’dan yüzde 30’a (otuz dahil) kadar aşmak, 288 TL
  • Hususi otomobili 0,50 promilin üzerinde alkollü olarak kullanmak, Hususi otomobil dışında kalan diğer araçları 0,20 promil üzerinde alkollü olarak kullanmak, birinci defada bin 228 TL. ikinci defada bin 539 TL. üç ve üçten fazlasında iki bin 473 TL
  • Trafik işaret levhaları, cihazları ve yer işaretlemeleri ile belirtilen veya gösterilen hususlara uymamak, 132 TL

Aynı cezalar, geçtiğimiz yılın aynı ayında şöyleydi:  

  • Emniyet kemeri bulundurulması zorunluluğu olan araçlarda emniyet kemeri bulundurmamak veya kullanmamak, 108 TL
  • Yönetmelikte belirlenen hız sınırlarını yüzde 10’dan yüzde 30’a (30 dahil) kadar aşmak, 235 TL
  • Hususi otomobili 0,50 promilin üzerinde alkollü olarak kullanmak, Hususi otomobil dışında kalan diğer araçları 0,20 promil üzerinde alkollü olarak kullanmak, birinci defada bin iki TL. ikinci defada bin 256 TL, üç ve üçten fazlasında iki bin 18 TL.
  • Trafik işaret levhaları, cihazları ve yer işaretlemeleri ile belirtilen veya gösterilen hususlara uymamak, 108 TL

Görüldüğü gibi, 2020 yılında trafik cezalarına yüzde 22,5 civarında artış yapılmış. Nitekim bunu doğrulayan bir habere Anadolu Ajansı’ndan ulaşmak da mümkün.

Yine iddialardaki bazı cezalar incelendiğinde de miktarların doğru olmadığı anlaşılabiliyor. Örneğin ters yönde araç kullanmanın cezası iddiayı öne süren haberlerde iki bin lira olarak görülürken, güncel liste incelendiğinde cezanın bin 228 TL olduğu anlaşılabiliyor. Kırmızı ışık kuralına uymamak haberlerde 936, gerçekte ise 288 TL, cep telefonu kullanmak haberlerde 535, gerçekte 288 TL. Bu cezaların bazısının tekrarı halindeyse farklı yaptırımlar uygulanabiliyor.

Sonuç olarak trafik cezalarına yüzde 1000 oranında zam yapıldığı doğru değil. İddia yanlış bilginin yedi türünden biri olan uydurmaya örnek.