Trabzonspor Adana Demirspor'u yenince atıldığı iddia edilen dış basın manşetleri

Trabzonspor Adana Demirspor'u yenince atıldığı iddia edilen dış basın manşetleri

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

23 Nisan itibariyle The Sun internet sitesinde Trabzonspor’la ilgili bir haber yer almıyordu.

Trabzonspor’un ismi Bild gazetesinde sadece Türkiye fikstüründe geçmiş, sitede takımla ilgili başka içerik yer almıyor.

Los Angeles Times, New York Times ve Time’da kilit kelimelerle arama yapınca herhangi bir sonuca ulaşılamıyor.

Fransız Le’quipe’de Trabzonspor ismi sadece Türkiye fikstüründe yer almış.

Bu içerik 1 yıldan daha eski tarihlidir.

Süper Toto Süper Lig’in 34. haftasında Trabzonspor, Adana Demirspor’u 3-1 yendi ve 23 Nisan 2022 itibariyle Spor Toto Süper Lig şampiyonluğuna en yakın takım konumuna ulaştı. Bu galibiyet sonrası ortaya atılan iddiada dış basının lig şampiyonluğu ile ilgili başlıkları olduğu belirtilen cümleler sosyal medyada yayılmaya başladı.

İddiaya göre Britanya'dan The Sun “Türkiye’de hal edilmeyen şampiyonluk”, Almanya’dan Bild “Türkler’in şampiyonunu hakemler belirledi”, Amerika Birleşik Devletleri’nden Times “Türkiye’de şampiyonluğun kaderi ile oynandı", Fransa’dan Le’quipe ise “Türkiye’de şampiyonluk yok, skandal var” yorumlarını yaptı. 

trabzonspor dis basin

Aramayı 23 Nisan 2022 ve bir haftalık arama ile sınırladık 

Türkiye’de şampiyonluğa en yakın olan ve iddiada dile getirilmese de bahsedilen takım puanları ve ligdeki durumuna göre Trabzonspor. Zira iddiada da şampiyonluktan bahsediliyor. 

“Trabzonspor” ismini maçın yapıldığı 23 Nisan tarihini bir sınır alarak Google üzerinden iddiadaki haber mecralarında aratmak, varsa haberlere ulaşmayı kolaylaştırır.

İddiada Britanya’nın The Sun, Almanya’nın Bild, Fransa’nın Le’quipe yayınları geçiyor. Amerika Birleşik Devletleri’nde spesifik olarak “Times” isimli bir mecra yok, fakat New York Times, halk arasında times diye bilindiği için hem bu yayın hem de LA Times ve Time Dergisi üzerinden arama yapılabilir.

Takım The Sun’da hiç yer almamış 

The Sun internet sitesinde son bir hafta içinde Trabzonspor’la ilgili yayınlanmış yazılar araştırıldığında böyle bir haber olmadığı görülüyor. Çıkan dört sonuçtan herhangi biri Trabzonspor, şampiyonluk ya da Türkiye ile ilgili değil. 

trabzonspor 1

Almanya’nın Bild Gazetesi’nde Türkiye fikstürü var 

Aynı arama Almanya’nın Bild gazetesi için yapıldığında Süper Lig’de iki takımın karşılaşması ve maçların sonuçlarının görüldüğü bir tür fikstür ekrana geliyor. Ancak burada da maç sonucunu yorumlayan bir analiz, yorum ya da haber yok. 

trabzonspor 2

Trabzonspor Time’da daha önce yer almamış 

İddiadaki üçüncü manşet “Times: Türkiye’de şampiyonluğun kaderi ile oynandı”. 

Anahtar kelimeyle yapılan aramada Trabzonspor’la ilgili böyle bir haberin The New York Times’da ya da Los Angeles Times’ta yer almadığı görülüyor. 

Time dergisinin sitesinde Trabzonspor ismi ile yapılan aramalarda da herhangi bir sonuca rastlanmıyor. 

trabzonspor 3

trabzonspor 4

Fransız Le’quipe de de fikstür var 

İddiadaki son manşet Le’quipe. Mecranın “Türkiye’de şampiyonluk yok, skandal var” başlığını attığı iddia edilmişti. Sitede bir haftalık tarih sınırlamasıyla arama yaptığımızda içinde “Trabzonspor” isminin geçtiği bir sonuç sitede yer alsa da bu takımın zaferine yönelik değil, Türkiye ligindeki maçları gösteren bir tablo. Trabzonspor da bu tabloda yer alıyor. 

trabzonspor 5

trabzonspor 6

Türkiye’de 2021/2022 sezonu sona yaklaşırken Trabzonspor şampiyonluğunu ilan etmek üzere, iddianın temelinde ise tartışmalı hakem kararları ile gündeme gelmiş Adana Demirspor maçı yer alıyor olabilir.

Duygusal coşku tarafgirliği, o da yanlış bilgiyi besleyebiliyor. Teyit bu konuda ihtiyatlı olunması gerektiğini özellikle Teyitpedia yazılarıyla temellendiriyor.