Toyota'nın Ukrayna'ya 5 bin araç göndererek destek olacağı iddiası

Toyota'nın Ukrayna'ya 5 bin araç göndererek destek olacağı iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Toyota, Ukrayna'ya 5 bin araç göndererek destek olacağını açıklamadı.

Toyota’nın Ukrayna’ya herhangi bir askeri destek verdiğine dair bir kanıt yok.

Toyota Hilux çatışmalarda sık görülen bir araç.

Bu içerik 1 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan iddialara göre Toyota, Ukrayna'ya 5 bin araç göndererek destek olacağını açıkladı.

fotograf toyotanin ukraynaya arac yardimi yaptigi iddiasi

Toyota’nın böyle bir açıklaması yok

Toyota’nın global internet sitesinde ya da sosyal medya hesaplarında Ukrayna'ya 5 bin araç göndererek destek olacağına dair bir açıklama bulunmuyor. 

Konuyla ilgili İngilizce, Rusça ve Ukraynaca anahtar kelimelerle arama yaptığımızda, güvenilir hiçbir resmi kaynakla karşılaşmıyoruz. İddialar ve kaynak olarak gösterilen paylaşımlar Türkçede yoğunlaşıyor.

İddia ilk olarak 2 Mart 2022 12.01’de paylaşılmış. Bu gönderiden önce başka bir dilde paylaşım yok. Yine ilk yapılan paylaşımlardan birinde, kaynağın The Japan Times olduğu söyleniyor. Ancak The Japan Times’ın da böyle bir haberi bulunmuyor.

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırısı sonrası Toyota, personelinin güvenliğini sağlamak için Ukrayna'daki operasyon ve 37 perakende noktası dahil olmak üzere 24 Şubat itibariyle tüm faaliyetlerini durdurduğunu açıkladı. Ayrıca Rusya’daki fabrika, 4 Mart’tan itibaren üretimi durduracak. 

Hem Ukrayna hem de Rusya'da faaliyet gösteren bir şirket olan Toyota’nın bölgede bir an önce barışın sağlanmasını dilemesi dışında konuyla ilgili yaptığı herhangi bir açıklama yer almıyor. 

Toyota Avrupa Haber Odası, Ukrayna sınırındaki ülkelerdeki Toyota iştiraklerinin Ukraynalı çalışanların güvenli ülkelere transferini kolaylaştırmak da dahil olmak üzere ihtiyaçlarını karşılamak için konaklama, yiyecek ve diğer desteklerin sağlanması gibi somut adımlar attığını açıkladı.

Toyota Hilux çatışmalarda sık görülen bir araç

Gönderilerde yer alan Toyota Hilux modeli bakımı kolay, parçası bol ve ucuz bulunabilen sağlam arazi araçları olması nedeniyle çatışma bölgelerinde sıkça tercih ediliyor. Öyle ki Çad birliklerinin Libya güçlerine karşı savaşta hareket kabiliyetini sağlamak için  Toyota  Hilux ve Land Cruiser kamyonetler kullanmasından dolayı, 1987 Çad-Libya Savaşı'nın son aşaması Toyota Savaşı olarak anılıyor.

Benzer şekilde 2015’te IŞİD’in çok sayıda Toyota marka kamyonete nasıl ulaştığı gündem olmuştu. Firma yetkilileri, ​​terör faaliyetlerinde bulunanlara araba satmama kuralını kararlı biçimde uyguladıklarını, ancak alınıp daha sonra satılan veya çalınan araçlara sonra ne olduğunu bilemediklerini ifade etmişti.

Teyit, daha detaylı bilgi almak için Toyota’ya e-posta attı. Toyota yetkilileri, Ukrayna'ya askeri destek amaçlı araç yollamadıklarını söyledi.

Güncelleme: 10/03/2022

Toyota yetkililerinin açıklaması eklendi.