Torku'nun sahibi ve ürettiği yumurtalar hakkındaki iddialar

Torku'nun sahibi ve ürettiği yumurtalar hakkındaki iddialar

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ
Bu içerik 4 yıldan daha eski tarihlidir.

WhatsApp gruplarında yaygın bir şekilde paylaşılıp sosyal medyada da kendine yer bulan ve teyit.org’a ihbar olarak gönderilen mesajda, Torku’nun yumurta üretim firmasının eski bir çalışanı olduğunu iddia eden Mehmet Günsoy’un, Torku’nun ürettiği gıdaların “sağlık onaylarının” sahte olduğu; firmanın sahibinin Abdurrahim Kılıç isimli bir şahıs olduğu; bu şahsın Tarım Bakanı Sinan Şahin’in damadı olduğu iddiaları yer aldı. İddia, Facebook’ta da 3 binden fazla paylaşım aldı.

 

torku paylasim

Ancak, paylaşımdaki iddialar doğru değil. Torku yumurta üretmiyor. Türkiye tarihinde Sinan Şahin isimli bir Tarım Bakanı hiç olmadı. Ayrıca Torku markasının bağlı bulunduğu Konya Şeker bir anonim şirket ve sahibi Abdurrahim Kılıç isimli bir şahıs değil.

Torku yumurta satmıyor

Öncelikle, Torku markası altında satılan ürünler arasında yumurta bulunmuyor. Torku’nun web sitesindeki sol taraftaki menünün “Ürünlerimiz” başlığı altındaki bölümden bu durum teyit edilebilir.

Torku’nun ihraç ettiği ürünler arasında da yumurta bulunmuyor.. Yine, Torku’nun markası olduğu Konya Şeker Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin bağlı bulunduğu Anadolu Birlik Holding’in diğer şirketlerine ve ürettikleri ürünlere bakıldığında da yumurta üreten herhangi bir şirket bulunmadığı görülebiliyor.

Torku kimin?

Yayılan mesajda Torku’nun sahibinin Abdurrahim Kılıç olduğu iddiasına ilişkin Torku markasının bağlı bulunduğu Konya Şeker Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin yönetimi kuruluna ve hisse dağılımına göz atmak gerekiyor. Öncelikle yönetim kurulunda bu isimde bir üye yok. Kamuyu Aydınlatma Platformu’ndaki (KAP) şirket bilgilerine bakıldığında Konya Şeker A.Ş.’nin hisselerinin genel olarak çeşitli pancar kooperatiflerine dağıldığı, fakat en büyük payın yüzde 54,37 ile Anadolu Birlik Holding’de olduğu söylenebilir.

konya şeker min

Anadolu Birlik Holding A.Ş.’nin halihazırdaki yönetim kuruluna bakıldığında da Abdurrahim Kılıç isimli bir üyenin bulunmadığı görülüyor. Şirketin kuruluş bilgilerine Türkiye Ticaret Sicili Gazetesi’nin 25 Kasım 2009 tarihli sayısının 668 ila 672. sayfalarından ulaşılabiliyor.

 

yk min

Konya Şeker’in büyümesi üzerine bağlı iştirakleri yönetebilmek için 2008’de çatı şirket olarak kurulan Anadolu Birlik Holding A.Ş.’nin kurucu yönetim kurulu başkanı ise Recep Konuk. Kamuoyunda ismi Torku ile özdeşleşen Konuk, aynı zamanda Konya Pancar Ekicileri Kooperatifi’nin 1999, Pancar Ekicileri Kooperatifleri Birliği’nin (Pankobirlik) de 2000 yılından beri Yönetim Kurulu Başkanlığını yürütüyor. Kendisinin 26. Dönem AK Parti Karaman Milletvekilliği yaptığı da görülebiliyor

Recep Konuk’un danışmanı Abdullah Mutlu’nun teyit.org’a verdiği bilgiye göre Anadolu Birlik Holding A.Ş.’nin hisse dağılımı yüzde 62,29 oranda Konya Pancar Ekicileri Kooperatifi, yüzde 14,13 oranda Ereğli Pancar Ekicileri Kooperatifi ve yüzde 23,58 oranda Konya Şeker Sanayi ve Ticaret A.Ş. şeklinde. Ayrıca Recep Konuk’un yönetimde temsilini sağlamak amacıyla kendisine ayrılmış yüzde 0,001 oranında hisse bulunuyor. Fakat Kooperatifler Kanunu’nun ek 3. maddesine göre kendisi holdinge bağlı kooperatifin yönetim kurulunda bulunduğu için bu hissenin bir hükmü kalmamış durumda. Sonuç olarak her iki şirkette de kooperatif bazlı bir pay sahipliği sisteminin bulunduğu söylenebilir. Bütün bu şemanın hiçbir noktasında Abdurrahim Kılıç isimli birine rastlanmıyor. Anadolu Birlik hisse dağılımı min

Sinan Şahin isminde bir Tarım Bakanı hiçbir zaman olmadı

Tarım Bakanı Sinan Şahin’in damadının Torku’nun sahibi olduğu iddiası da doğru değil. Zaten Türkiye tarihinde Sinan Şahin isimli bir Tarım Bakanı hiçbir zaman olmadı.

Üretilen gıdaların “sağlık onaylarının” sahte olduğuna dair iddiaya değinecek olursak, Torku’nun internet sitesinde ilgili şirketlerin sahip olduğu sertifikaları ve kalite belgelerini kamuyla paylaştığı görülebiliyor. Bu sertifikaların ve belgelerin gerçekliği, belge numaraları ve veren merciler açık bir şekilde belirtiliyor.

Son olarak, Torku’nun yayılan bu iddiaya karşı Twitter aracılığıyla yayımladığı yalanlama metnine de buradan ulaşılabilir.

torku yalanlama min