Görselin Torku'nun bira ürettiğini gösterdiği iddiası

Görselin Torku'nun bira ürettiğini gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

İki bira şişesini yan yana gösteren ve Torku’nun ambleminin yer aldığı fotoğraf, internette yer alan ve kullanıcıların kendi bira şişelerini tasarlamak için hazır bir kalıp.

Haden.eu isimli internet sitesinde yer alan fotoğrafta söz konusu şişelerin ham halleri görülebiliyor.

Torku analizin yayınlandığı tarih itibariyle herhangi bir alkollü içecek üretmiyor.

İddia Ekşi Sözlük’te açılan mizahi bir başlıktan yayılmış.

Bu içerik 4 yıldan daha eski tarihlidir.

Ekşi Sözlük’te açılan bir başlıkta yer alan iddiaya göre gıda üreticisi Torku, şişe bira üretti. Başlıkta yer alan yazılarda birçok kullanıcının Torku tarafından üretilen birayı tattığına dair yorumlar da yapıldı.

Torku’nun 30 cl şişe bira ürettiğine dair iddia Google’da birçok kullanıcı tarafından aratıldı.

eksi sozluk

Ancak, Torku firmasının bira ürettiği iddiası doğru değil. Torku firması alkollü içecek üretmiyor.

İddia bir internet efsanesi

Ekşi Sözlük isimli internet sitesinde 15 Eylül 2018’de “torku şişe bira 30cl” şeklinde bir başlık açıldığı görülebiliyor. Başlıkta yer alan yazılarda bazı kullanıcılar Torku tarafından üretildiği iddia edilen birayı içtiklerini belirtiyor ve bira hakkındaki yorumlarını aktarıyorlar.

Buna ek olarak söz konusu başlıkta bir kullanıcının Torku tarafından üretildiği iddiasıyla Torku logolu bir fotoğrafı paylaşıtığı görülebiliyor.

torku bira

Torku tarafından üretildiği belirtilen biraları gösterdiği iddiasıyla paylaşılan fotoğrafın da doğru olmadığını söylemek mümkün. İki bira şişesini yan yana gösteren ve Torku’nun ambleminin yer aldığı fotoğraf, internette yer alan ve kullanıcıların kendi bira şişelerini tasarlamak için hazır bir kalıp.

torku bira

Haden.eu isimli internet sitesinde yer alan fotoğrafta söz konusu şişelerin ham halleri görülebiliyor. “Beer MockUp 21” başlıklı açıklamada ise fotoğrafın fotoşop dosyası olarak indirilip özelleştirilebileceği ifade ediliyor. Ayrıca sitede alternatif olarak üretilen diğer bira markalarının da fotoğraflarına yer verilmiş.

Beer bottle mockup 21 2 1024x768

Ekşi Sözlük’te açılan başlık incelendiğinde birçok kullanıcının söz konusu biranın olmadığını söylediği de fark edilebiliyor. Ekşi Sözlük’te “torku şişe bira 30cl” şeklinde açılan başlığın bir çeşit mizaha dönüştüğünü söylemek mümkün. Benzer şekilde daha önce yine Ekşi Sözlük’te açılan ve efsanevi rock grubu Queen’in 14 Temmuz 1987’de Afyon’da konser verdiğine dair başlık birçok kullanıcı tarafından gerçek sanılmış, Teyit daha önce yayınladığı bir analizde bunun gerçek olmadığını da belirtmişti.

Torku alkollü içecek üretmiyor

Torku’nun internet sitesinde söz konusu firma tarafından üretilen içecekleri incelemek mümkün. İnternet sitesi incelendiğinde Torku tarafından herhangi bir bira üretilmediği anlaşılabiliyor.

Teyit Torku’nun resmi Facebook hesabı ile de iletişime geçti. Firma iddiaların doğru olmadığını belirterek şunları söyledi:

“Torku'nun alkol içeren herhangi bir gıda ürünü bulunmamaktadır. Bazı kaynaklarca kamuoyunu yanıltmaya yönelik kasıtlı olarak çıkarılan bu tip söylentilere itibar etmemenizi ve yayılmasına katkı sağlamamanızı rica ederiz. Anlayışınız için teşekkür ederiz.”

“Torku şişe bira” aramaları Google istatistiklerine de yansıdı

Kullanıcıların Torku’nun bira ürettiğini düşünmesi Google istatistiklerine de yansıdı. Aşağıdaki grafikte “Torku Bira” ifadesinin son bir yılda arama oranlarını görmek mümkün. Google’da, “Torku Bira” ifadesinin Ekşi Sözlük’te söz konusu başlığın 15 Eylül 2018’de açılmasından sonra yükselişe geçtiği görülebiliyor. Grafiğe göre daha “Torku Bira” ifadesi 9-15 Eylül 2018 tarihlerinde en yüksek seviyeye ulaşmış.

google torku 1024x349

Buna ek olarak iddianın 29 ve 30 Kasım 2018’de yoğun olarak Google’da aratıldığını görmek mümkün.

\"\"

Google arama tavsiyelerinde de Torku ile alakalı benzer aramaların yapıldığı anlaşılıyor.

\"\"

Güncelleme: 19/07/2022

"Torku'nun bira ürettiği" başlığı, "Görselin Torku'nun bira ürettiğini gösterdiği iddiası" olarak güncellendi.