Gaziantep’te 'şehitler' için toplu mezar kazıldığı iddiası

Gaziantep’te 'şehitler' için toplu mezar kazıldığı iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Toplu halde mezar kazılması hazırlıkları özellikle de büyükşehirler için rutin bir uygulama.

Kış aylarında toprak donduğu için mezar yerleri, hava koşulları daha uygunken kazılıp hazır tutuluyor.

EKAP’ta Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ve diğer birçok belediyenin “mezar kazısı yapım işi” için ihaleler açtığı görülebiliyor.

Bu içerik 6 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan videolarda bir kullanıcı, Asri Mezarlık içerisindeki şehitlikte toplu mezar kazıldığını öne sürdü. İddia sahibine göre, toplu mezarlık kazılma motivasyonu önümüzdeki günlerde yeni şehitlerin defnedilecek olmasıydı.

Toplu mezar kazımı rutin bir uygulama

İşin gerçeği, pek çok büyükşehir belediyesinin gerçekleştirdiği rutin bir uygulama: Mezar yerleri, her zaman önceden açılıyor.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, şehirde günlük en az 35 cenazenin defnedildiğini açıkladı ve iddiayı yanlışladı. İl Emniyet Müdürlüğü, iddiayı ortaya atan M.H.’yi gözaltına aldı.

Ayrıca EKAP’ta Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ve diğer birçok belediyenin “mezar kazısı yapım işi” için ihaleler açtığı görülebiliyor. Örneğin Gaziantep Şahinbey'de 2020'de sonuçlanan ihalenin detaylarına erişilebiliyor.

ekap mezar ihalesi

Benzer uygulamalar farklı şehirlerde de mevcut. Mesela Erzurum'da kışa hazırlık için mezarlar kazılıyor. Hava sıcaklığının kış aylarında eksi 40 dereceye kadar düştüğü Erzurum'da, mezarlar kompresör ve kepçe yardımıyla kazılıyor. Erzurum’da, toprağın bile donması nedeniyle bu sürede kullanılması için bin 800 mezar kazılarak hazır hale getirildi.

Benzer iddialar 2016'da gündeme gelmişti

20 Ağustos 2016'da Gaziantep’teki bir kına gecesine yönelik gerçekleştirilen ve 50 kişinin yaşamını yitirdiği belirtilen canlı bomba saldırısının ardından sosyal medyada yayılan Gaziantep mezarlığı fotoğrafı tartışmalara yol açmıştı.

toplu mezar kazimi buyuksehirlerde rutin bir uygulama

İddialara göre 50’den fazla mezar yerinin kazılması, patlamada ölenlerin sayısının çok daha fazla olduğunu gösteriyordu. Bir diğer iddia ise daha çok patlama olacağı için Gaziantep Belediyesi’nin hazırlık yaptığıydı.

İddialar üzerine Gaziantep Belediyesi, hazırlığın patlamayla ilgisinin olmadığı ve uygulamanın her zaman gerçekleştirildiğini ifade etti.

Bu rutin bir uygulama. Gaziantep olarak şu an nüfusumuz, Suriye'deki misafirlerimizle birlikte 2 milyon 200 bini aşmış bir durumda. O nedenle günlük aşağı yukarı 15-20 cenazemiz oluyor. 20 çarpı 365, yılda normal yollarla vefat eden vatandaşlarımız, 7 bini geçen bir sayı oluyor. İkincisi Gaziantep, AFAD kapsamında olan illerin arasında bir ilimizdir. Türkiye'nin değişik illerinde AFAD'ın belirlediği bazı iller var. Gaziantep'imiz de o illerden biri. O yüzden belli bir mezar kazıp AFAD Genel Müdürlüğüne bildirmemiz gerekiyor.

Güncelleme: 12/09/2022

Benzer iddialar yeniden gündeme geldiği için yeni iddialar hakkında ekleme yapıldı.


Katkıda bulunanlar
  • Öyküm Hüma Keskin