Tonlarca meyve sebzenin fiyatı düşmesin diye döküldüğünü gösterdiği söylenen görüntüler

Tonlarca meyve sebzenin fiyatı düşmesin diye döküldüğünü gösterdiği söylenen görüntüler

Yanlış Yanlış

Bulgular

Biberini ormana döken çiftçiye ait görüntü 4 Mayıs 2021 tarihli. Çiftçi ürününü satamadığı için ormana dökmüş.

Salatalık ve domateslerin boş araziye döküldüğü video, 24 Mayıs 2019 tarihinde Alanya’da çekilmiş.

Portakalların çöpe döküldüğü iddiasıyla paylaşılan video da 27 Aralık 2021’de Adana’da kaydedilmiş.

Bu içerik 1 yıldan daha eski tarihlidir.

Türkiye’de artan gıda enflasyonu, sosyal medyanın gündemine sık sık geliyor. Sosyal medyada paylaşılan bazı videolarda, sebze ve meyvelerin fiyatı düşmesin diye tonlarca ürünün döküldüğünün görüldüğü iddia edildi. 

Görüntüler aslında gıda enflasyonun bile isteye, bir komplonun parçası olarak döküldüğünü iddia ediyor. Bu komplo teorisi, yapay bir kıtlık aracılığı ile yeni bir küresel hegemonya kurulmaya çalışıldığını ima ediyor; küresel iklim krizi, nüfus artışı ve gıda fiyatlarını etkileyen diğer değişkenleri yok sayıyor. Benzer paylaşımlar bu örnekte olduğu gibi, daha fazla kar elde etmek ya da ülkeyi kaosa sürüklemek amaçlı oldukları varsayımıyla da yapılabiliyor.

İlk iddiaya göre Antalya’da biber fiyatları düşmesin diye, bir çiftçi biberlerini çöpe döküyor. 

antalyada biberlerin dokuldugu iddiasi video

Ancak paylaşım güncel değil. 4 Mayıs 2021 tarihli haberde, Antalya'da seracılık yapan Ramazan Toptaş, 5 tona varan biberini, ürününü satamadığı için, hayvanlar yesin diye ormana dökmüş.

Sosyal medyada salatalık ve domateslerin boş araziye döküldüğü bir diğer video da güncel değil. 

domates salatalik video cop iddiasi

24 Mayıs 2019 tarihinde Antalya’nın Alanya ilçesindeki Konaklı Mahallesi’nde yer alan toptancı halinde salatalığın fiyatı 10 kuruşa kadar düşünce, salatalık üreticileri 13 kamyon salatalığı belediye çöplüğüne dökmüş. Görüntü, Alanya’daki yerel haber sitesi Alanya Postası’na ihbar olarak gönderilmiş.

Bir diğer paylaşımda portakalların çöp arabalarına döküldüğü iddia edilmiş. 

adana urunlerin dokuldugu iddiasi

Fakat bu paylaşım da güncel değil. 27 Aralık 2021’de AK Parti Milletvekili Mihrimah Belma Satır paylaşmış. Görüntünün Adana halinden olduğu iddia edilmiş. Kasaların üstünde “Hasan Mirici Adana” yazıyor. Ancak portakalların neden döküldüğüyle ilgili bir bilgi yok. 

Türkiye’de gıda fiyatları ve artan enflasyon rakamları tüketiciyi yakından etkiliyor. Şubat 2022’de Cumhurbaşkanı Erdoğan, temel gıda ürünlerinde yüzde 8 olan KDV’yi yüzde 1’e düşürdüklerini açıklamıştı. TÜİK’in Mart 2022 için açıkladığı tüketici fiyat endeksi (TÜFE) yıllık yüzde 61,14, aylık yüzde 5,46 arttı. Bir önceki yılın aynı ayına göre artışın yüksek olduğu ana gruplar ise sırasıyla, yüzde 99,12 ile ulaştırma, yüzde 70,33 ile gıda ve alkolsüz içecekler, yüzde 69,26 ile ev eşyası oldu.

Çiftçiler zaman zaman ürünleri aracılara teslim etmek ya da satmak daha maliyetli hale geldiğinde, imha ya da dökme yoluna gidebiliyorlar. Benzer çok daha eski tarihli pek çok habere rastlamak mümkün.