Tolunay Ören'in kalp damar uzmanları dünya şampiyonasında birinci olduğu iddiası

Tolunay Ören'in kalp damar uzmanları dünya şampiyonasında birinci olduğu iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Tolunay Ören tıp doktoru değil. Mimar ve dijital platformlarda oyun içeriği üreticiliği yapıyor.

Teyit’in ulaştığı Ören, içeriği mizah amacıyla hazırladığını söyledi.

Paylaşımlarda bahsedilen yarışma güvenilir değil ve Ören’in birinci olduğuna dair bir kayıt da yok.

Sosyal medyada paylaşılan bazı gönderilerde, Prof. Dr. Tolunay Ören'in kalp damar uzmanlarının yarıştığı dünya şampiyonasında birinci olduğu öne sürüldü.

tolunay oren iddiapng

Tolunay Ören bir oyun içeriği üreticisi

Tolunay Ören ismini arama motorlarında aradığımızda, karşımıza Tolunay Ören’in YouTube sayfası çıkıyor. Ören, Youtube, TikTok, Twitch ve Instagram’da video oyunları hakkında yayınlar yapan tanınmış bir içerik üreticisi. 

YouTube sayfasının açıklamasında bu kanaldaki içeriklerin tamamen mizah amaçlı olduğu, kanaldaki içerikte bulunan kişi ve kurumların gerçek hayatla ilgisi olmadığı ve hayal ürünü olduğu bilgisi yer alıyor.

tolunay oren youtubepng

Tolunay Ören, 26 Şubat 2022’de katıldığı YouTube programında kendini 25 yaşında bir mimarlık öğrencisi diye tanıtmış. LinkedIn ve Twitch profillerinde de 1997 doğumlu olduğu ve Medipol Üniversitesi’nde mimarlık okuduğu görülüyor. Haziran 2022 itibariyle mezun bir mimar.

Teyit, konuyla ilgili bilgi almak için Tolunay Ören’e ulaştı. Ören, mimar olduğunu ve içeriğin tamamen mizah amaçlı üretildiğini söyledi. 

tolunay oren aciklama

Tolunay Ören’in 96 ülkeden 5 bin 965 kalp damar uzmanının yarıştığı bir yarışmada dünya birincisi olduğuna dair ne Türkçe ne de İngilizce kaynaklarda güvenilir bir sonuç var. 

Dahası altı senelik tıp ve en az üç senelik tıpta uzmanlaşma eğitimi süresi göz önünde bulundurulduğunda, Ören’in bu yaşta uzmanlık gerektiren bir yarışmaya katılmış olması akla yatkın da gözükmüyor. Kalp damar cerrahisi eğitimi beş yıl sürüyor. 

World Championship yarışması güvenilir değil

Paylaşımlarda Tolunay Ören’in birinci olduğu iddia edilen yarışma olan World Championship, dünyanın en yeni ve çığır açan araştırmalarına her yıl ödül veren bir yarışma olarak tanımlanıyor.

Yarışmayı düzenleyen Uluslararası Standartlar ve Derecelendirmeler Ajansı hakkında araştırma yaptığımızda, Research Gate’de ajans ve yarışmanın prestijinin güvenilmez olduğu hakkında uyarılar karşımıza çıkıyor. Uyarılarda, yarışmanın tamamen sahte olduğu, e-posta gönderilen kişilerin bu yarışmaya başvurmadığı halde birincilik ödülü aldığı ve karşılığında para göndermeleri istendiği söyleniyor. Yarışmanın internet sitesi, profesyonel bir tasarım diline de sahip değil. 

Tolunay Ören, bugüne kadar açıklanan birinciler arasında da yer almıyor.

Dr. Melike Elif Teker’in de aynı yarışmada 2018’de birinci olduğu iddia edilmişti. Ancak ne yarışma ne de Teker’in birinciliği hakkında güvenilir bir kanıt var. Teyit, konuyla ilgili bilgi almak için Teker’e ulaştı fakat bir yanıt alamadı.

Doğrula da World Championship yarışması hakkında hazırladığı içerikte, yarışmanın güvenilmez olduğu ve Teker’in birinci olduğuna dair kanıt olmadığı sonucuna varmış.