Tolstoy’un ölen eşinin ardından dile getirdiği iddia edilen cümle

Tolstoy’un ölen eşinin ardından dile getirdiği iddia edilen cümle

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Tolstoy’un eserlerinde söz konusu ifade geçmiyor.

Tolstoy eşinden önce öldü; yani bu sözü söylemesi mümkün değil.

Bu içerik 1 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada düzenli aralıklarla “bana hastanede karın öldü dediklerinde ne yapacağımı, nasıl tepki vereceğimi bilemedim. İçimden eve gidip karıma olanı anlatmak ve bana ne yapmam gerektiğini söylemesini istedim” alıntısı Tolstoy’a atfedilerek paylaşılıyor. Paylaşımla beraber Tolstoy’un aşkı çok güzel bir şekilde dile getirdiği belirtiliyor.

tolstoy sm iddia

Tolstoy’un eserlerinde böyle bir ifadeye rastlanmıyor

Kimi sosyal medya kullanıcıları ve edebiyatla ilgili internet siteleri bu ifadenin Tolstoy’un “İtiraflarım” kitabında ve “İnsan Neyle Yaşar” hikaye kitabında geçtiğini iddia ediyor. İddia konusu ifade bu eserlerde geçmiyor.

Tolstoy’un;

kitaplarında da böyle bir ifade geçmiyor. Öte yandan ulaştığımız İletişim Yayınevi, Tolstoy'un eserlerinde böyle bir ifade olmadığını belirtti.

Tolstoy eşinden dokuz yıl önce öldü

Tolstoy’un eşinin ölüm haberini alması da tarihsel olarak imkansız görünüyor. Tolstoy 1910’da, eşi Sophia Tolstaya 1919’da öldü. Bu yüzden iddia konusu ifadenin Tolstoy tarafından söylenmesi mümkün değil.

Tolstoy ile Sophia’nın evliliği, sosyal medya paylaşımlarında belirtildiği gibi aşk dolu ve mutlu bir evlilik de olmayabilirdi. Sophia, yazdığı günlüklerde evlilikten ve Tolstoy’dan ne kadar şikayetçi olduğunu dile getiriyor. Tolstoy da ölmeden önce evi terk etmişti.

Böyle bir söz bulunmuyor

İnternette anahtar kelimelerle yapacağımız aramada da sadece iddia konusu sosyal medya ve edebiyatla ilgili içerik üreten sitelerin paylaşımlarına denk geliyoruz ama kaynağa ulaşamıyoruz. 

Söz, ilk kez 2019’un Eylül ayında bir Twitter hesabından paylaşılıyor. Paylaşım epey beğeni alıyor. Bu paylaşımdan sonra ifade düzenli aralıklarla paylaşılmaya devam ediyor. 

Eylül 2019’dan önce bu sözün varlığına dair bir bulguya da ulaşılamıyor.

Güncelleme: 01/12/2021

İletişim Yayınevi'nin konuyla ilgili verdiği yanıt eklendi.