Tolga Çevik'e ve Haluk Bilginer’e ait olduğu iddia edilen söz

Tolga Çevik'e ve Haluk Bilginer’e ait olduğu iddia edilen söz

Yanlış Yanlış

Bulgular

Sözü ilk kez 2018’de bir Twitter kullanıcısı paylaşmış.

Haluk Bilginer’in kurucusu olduğu Oyun Atölyesi yetkilileri, sözün Haluk Bilginer’e ait olmadığını söyledi.

Tolga Çevik’in menajeri de sözün Tolga Çevik’e ait olmadığını belirtti.

Bu içerik 1 yıldan daha eski tarihlidir.

Uzun bir süredir sosyal medyada paylaşılan gönderilerde, “‘Neden Norveç değiliz’ demek yerine ‘iyi ki Somali değiliz’ dediğimiz için gelişemiyoruz. İyiyi örnek alacağımıza, kötüden ibret alıp vicdanımızı rahatlatıyoruz. İşte bizi bu arabesk zihniyet tüketti..." sözünün hem Haluk Bilginer’e hem de Tolga Çevik’e ait olduğu iddia edildi.

neden norvec degiliz haluk bilginer

neden norvec degiliz tolga cevik

Söz ilk defa 2018’de paylaşılmış

İddialarda yer alan ifadeyi anahtar kelimelerle internette aradığımızda, sözü ilk olarak 5 Haziran 2018’de bir Twitter kullanıcısının paylaştığını görüyoruz. Hesap askıya alındığından 30 Mart 2022 itibariyle kullanıcıya ulaşılamıyor.

Norveç ve Somali hakkındaki ifadeyi ilk olarak paylaşan kullanıcı, iddialarda yer alan cümlenin devamında sözlerine devam ediyor: 'Neden Norveç değiliz' demek yerine 'iyi ki Somali değiliz' dediğimiz için gelişemiyoruz. İyiyi örnek alacağımıza, kötüden ibret alıp vicdanımızı rahatlatıyoruz. İşte bizi bu arabesk zihniyet tüketti...

Arabesk Kültürü iliklerimize o kadar işlemiş ki; adama 'Neden okul okumadın?' diye soruyorsun, 'Biz hayat okulundan mezun olduk' diyor. 'Neden kitap okumuyorsun?' diye soruyorsun 'Bizim hayatımız roman' diyor. Bu zihniyetteki insanların oluşturduğu bir toplum gelişebilir mi?

Bu yetmezmiş gibi bir de Arap Kültürüne özeniyoruz. Zenginleşmek ile Gelişmek birbirinden farklı şeylerdir. Araplar zengindir ama gelişmiş değillerdir. Biz de Araplara özeniyoruz. Gelişmek değil, zenginleşmek istiyoruz. Bu yüzden de asla gelişemeyeceğiz.”

Yazının son paragrafı, daha önce de Aziz Sancar’a ait olduğu iddiasıyla gündeme gelmişti. Ancak sözü paylaşan hesap, Aziz Sancar’ın gerçek hesabı değildi.

Söz Bilginer ve Çevik’e ait değil

Haluk Bilginer ya da Tolga Çevik’in, sözün kendilerine ait olmadığına dair sosyal medyaları üzerinden bir açıklama yapmadığını görüyoruz. 

Haluk Bilginer’in kurucuları arasında yer aldığı Oyun Atölyesi, sözün Bilginer’e ait olmadığını söyledi. 

Benzer şekilde Tolga Çevik’in menajeri de sözün Tolga Çevik ile bir ilgisi olmadığını ifade etti.