Tokyo’da insan eti satan restoran açıldığı iddiası

Tokyo’da insan eti satan restoran açıldığı iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Haber parodi içerikler üreten bir siteye ait.

Metin 1 Nisan şakası olarak kurgulanmış.

Bu içerik 5 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada ve Medya Haber, Storia, İnternethaber, SuperHaber ve Korkusuzmedya gibi internet sitelerinde, Japonya’nın başkenti Tokyo’da insan eti satan bir restoran açıldığı iddia edildi. Haberlerde, insanların bedenlerini bu restorana bırakmak karşılığında 30 bin avro alacakları bir anlaşmaya imza attıkları ve yemek fiyatlarının bin avroya kadar çıktığı da belirtildi. Restorana yemek olarak kabul edilmek için tek şartın genç olmak olduğu, ölümcül hastalığı olan genç hastaların bu anlaşmayı yaptığı yine metinde ifade edildi.

japonya insan eti restoran

Haber parodi

Ancak Tokyo’daki bir restoranda insan eti satıldığı iddiası doğru değil. Haberin 12 Temmuz 2016’da satirik kurmaca haberler yapan La Voz Popular tarafından yayınlandığı görülebiliyor. La Voz Pupular’ın websitesindeki “hakkında” bölümü incelendiğinde sitede eğlence amaçlı satirik haberler yayınlandığı, haberlerde ismi geçen kişi kurum ya da markaların hayal ürünü olduğu belirtiliyor.

Benzer bir metnin 2016’da 1 Nisan şakası olarak da kullanıldığını görmek mümkün.

insan eti japonya

Haber sitelerinde kullanılan ve derileri soyulmuş insan bedenlerine ait fotoğrafların ise Resident Evil 6 oyunu için Capcom firmasının Londra’da açtığı reklam amaçlı bir sergiden olduğu anlaşılabiliyor. Sergideki çalışmaların hayvan etlerinden imal edildiği de ayrıca belirtiliyor.

japonya insan eti

Doğrulama sitesi Snopes’un iddiayı yalanladığı ve haberin parodi olduğunu belirttiği analize ulaşmak mümkün. Kasım ayında Meksika’da da dolaşıma giren iddianın Verne isimli haber sitesi tarafından yalanlandığını da görülebilir.