TOGG tarafından üretilen yerli otomobilin fiyatının açıklandığı iddiası

TOGG tarafından üretilen yerli otomobilin fiyatının açıklandığı iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Yerli otomobilin fiyatı henüz paylaşılmadı.

TOGG CEO’su Ocak ayında yaptığı açıklamada, fiyat paylaşmanın rekabet sebebiyle tercih edilmediğini söylemişti.

Bu içerik 2 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medya platformlarında yaygın bir görselin, Türkiye Otomobili Ortak Girişimi tarafından 2022 yılında piyasaya sunulması beklenen yerli otomobilin fiyat tarifesi olduğu iddia edildi. Kullanıcıların aracın “pahalı” olduğu yönündeki yorumları, iddianın gerçek sanıldığını gösteriyordu.  

togg paylasan

Türkiye’nin Otomobili Ortak Girişim Grubu (TOGG), iddiaların yayılması üzerine resmi Twitter hesabından açıklama yaparak “Fiyatı 2022’den önce açıklamamız mümkün değil” dedi. 

SUV ve sedan statüsünde olması beklenen yerli otomobil için, girişimin CEO’su Gürcan Karakaş da Ocak ayında fiyatları önden açıklamalarının rakiplere bilgi vermek anlamına geleceği için doğru olmayacağını söylemişti. 

İki yıl sonraki fiyatın bugünden belirlenmesi gerçekçi değil 

Ulusal Otomobil Bayileri Derneği’nin kaynak olarak kullanıldığı bir istatistiğe göre, Amerika Birleşik Devletleri’nde 2016-2019 yılları arasında araba fiyatlarında her yıl artış oldu ve bu büyük ölçüde tüketici tercihleriyle ilişkili. İki yıl sonra piyasaya çıkması beklenen bir aracın nihai fiyatının bugünden belli olması, akla yatkın görünmüyor, çünkü fiyatlar değişiyor.  

togg veriler

Türkiye’de yerli otomobil tartışmasının tarihi eski olduğu için, konu kamuoyunda da merak ediliyor. Bu nedenle yerli otomobil girişimininin başlangıcından bu yana pek çok iddia yayıldı, bunlardan bazıları tık avı statüsünde. 

Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG) 2018 yılında Anadolu Grubu, BMC, Kök Grubu, Turkcell, Zorlu ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği gibi yapılar tarafından, 2018’in Haziran ayında kuruldu. Aracın tasarımı İtalyan Pininfarina tarafından yapıldı. Ürünün 2022 yılında piyasaya sürülmesi planlanıyor.