TMMOB'un bor madenleriyle ilgili toplu mesaj gönderdiği iddiası

TMMOB'un bor madenleriyle ilgili toplu mesaj gönderdiği iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

TMMOB böyle bir mesaj yayınlamadıklarını açıkladı.

Eti Maden de 2018’de yayınladığı açıklamasında iddiaların doğru olmadığına yer verilmiş.

Bor madenleri 1978 yılında 2172 sayılı Devletçe işletilecek madenler kanunu ile devletleştirilmiş ve yerli olmayan firmaların yetkileri ve imtiyazları sonlandırılmış.

Bu içerik 6 yıldan daha eski tarihlidir.

teyit.org’a gelen bir ihbarda, Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Çevre Mühendisleri Odası’ndan (ÇMO) Türkiye’deki bor madenlerinin işletilmediği, Kanal İstanbul projesi ile Trakya’nın alınacağı ve Etibank’ın özelleştirilmesi ile ilgili iddiaların yer aldığı toplu mesaj yollandığı iddia edildi.

Metinde 9 trilyon dolar değerindeki bor maden rezervinin 40 milyon dolara Amerika Birleşik Devletleri’ne verildiği iddia ediliyor.

TMMOB bor kanal ihbar

Ancak ÇMO ile bir ilgisi bulunmayan bu mesajlar farklı yıllarda toplu olarak internet kullanıcılarına e-posta veya kısa mesaj ile gönderilmiş ve tekrar gündeme gelmişti.

\"Çok önemli....OKUYUN ve OKUTUN… ASIL DEGERi 9 (DOKUZ) TRiLYON DOLAR. DiKKAT 9 MiLYAR VEYA 9 MiLYON DEGiL ... 9 TRiLYON DOLAR... ABD, SADECE 40 KIRK MiLYON DOLARA KAPATACAK... ALTI USTU, BiR MAiL GONDERMEKLE BU iS OLMAZ DiYE DUSUNMEYiN...

LUTFEN, VATANINI SEVEN HERKESE GONDERiN… HEPiNiZiN BiLDiGi GiBi ETiBANK OZELLESTiRiLECEK .. (VE ALICISI AMERIKA:-) VE... BOR iSLETMELERi ETiBANK BUNYESiNDE...   KONULAN FiYAT; 40 MİLYON $...  

LUTFEN BiR DAHA OKUYUN... VE LUTFEN HERKESE iLETiN...

YASADIGINIZ DUNYAYI SORGULAYAMIYORSANIZ, BARi ULKENiZİ SORGULAYINIZ.....

Önemli !!!!!!!!!!!..

Borla calisan araba uretildi, Turkiye kiskacta.

Arabayi BOR madeniyle calistiracak patentli 600 proje oldugu ortaya cikti...

Turkiye, dunya rezervinin yuzde 70`ine sahip...

Ve uluslararasi teroristler, Turkiye uyanmadan bu kaynagi ele gecirmeyi planliyor...  

Bu maili çoklu yollayarak en azindan bir toplum bilinci olusmasina yardim edelim...  Ya da hemen(!) silelim..  

2007 tarihinde de gündeme gelen bu mesajlarla ilgili ÇMO İstanbul Şube, ODA TV’ye kendilerinin böyle bir mesaj göndermediğini, kimin gönderdiğine dair de bir fikirleri olmadığı yönünde açıklama yaptı. Kanal İstanbul Projesi'nin gündeme gelmesinin ardından 2014’te tekrar, farklı şekilde yayılmaya başlayan mesaj üzerine ÇMO bir açıklama daha yaparak mesajı gönderenler hakkında suç duyurusunda bulunduklarını belirtti.

2015 yılında da gündeme gelen mesajlar hakkında bazı internet siteleri mesajların ÇMO ile ilgisi olmadığını yazdı. Ancak bu açıklamaların hiçbiri mesajın yeniden yayılmasını engellemedi. Mesaj 2016’da bir kez daha gündeme geldi. ÇMO yeniden açıklamayaparak mesajın kendileri tarafından gönderilmediğini ifade etti.

Kanal İstanbul projesinin tekrar gündeme gelmesi ile mesaj 2018'in Ocak ayında WhatsApp grupları aracılığıyla tekrar dolaşıma girdi.

Mesajların kimin tarafından gönderildiği henüz bilinmiyor. Suç duyurusundan da alınmış herhangi bir sonuç bulunmuyor.

Eti Maden böyle bir çalışma olmadığını açıkladı

Eti Maden de 2018’de yayınladığı açıklamasında iddiaların doğru olmadığına yer verilmiş. Eti Maden, bor madenlerinin aranması ve işletilmesi 2840 sayılı yasa gereği devlet eliyle yapıldığını, bununla ilgili faaliyetlerin Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğü tarafından yerine getirildiği bilgisini vermiş. Dolayısıyla Eti Maden bor madenlerinin aranması ve işletilmesi faaliyetlerinin herhangi bir ülke, firma ve şahsa satılması veya devredilmesi gibi bir durumun söz konusu olmadığını, bu konuda yürütülen herhangi bir çalışma olmadığını vurgulamış.

Bor madenleri 1978 yılında 2172 sayılı Devletçe işletilecek madenler kanunu ile devletleştirilmiş ve yerli olmayan firmaların yetkileri ve imtiyazları sonlandırılmış. 2840 sayılı kanun gereği de bor madenlerinin aranması ve işletilmesi devlet eliyle gerçekleştiriliyor. Borla ilgili bütün faaliyetleri Eti Maden yerine getiriyor. Bu madenlerin gerçek kişilerle özel hukuk tüzel kişilerine verilmiş arama ruhsatnameleri ve işletme haklarının geri alınmasına ise Bakanlar kurulu yetkili. Yani özel sektör ya devletle birlikte ya da doğrudan izinle yürütebiliyor.

Türkiye'nin bor rezervleri

Mesajın içerisinde yer alan Türkiye’nin dünyadaki bor rezervlerinin yüzde 70’ine sahip olduğu bilgisi ise doğru. Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğü’nün sayfasında Türkiye’nin dünya rezervleri arasında yüzde 72.1’lik bir payı var.

bor maden

ABD Jeolojik Araştırma merkezinin Ulusal Mineral Bilgi Merkezi’nin verilerine göre de Türkiye dünyada en çok rezerve sahip ülke olarak görünüyor.

us gov bor

Güncelleme: 20/01/2018

Son güncelleme

Güncelleme: 18/04/2022

Analizde düzenlemeler yapıldı, Eti Maden'in açıklaması eklendi.