Time dergisinin Türkiye’deki orman yangınlarını kapaktan haber verdiği iddiası

Time dergisinin Türkiye’deki orman yangınlarını kapaktan haber verdiği iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Time’ın kapağının Türkiye'deki yangınlarla bir bağlantısı yok.

Kapak küresel iklim değişikliğinin etkilerini göstermek için hazırlanmış.

İnternet kullanıcıları tarafından bazı dergilerin kapaklarından farklı anlamlar çıkartılabiliyor.

Bu içerik 1 yıldan daha eski tarihlidir.

Türkiye’nin farklı bölgelerinde yaşanan orman yangınlarının ardından sosyal medyada dolaşıma giren gönderilerde, Time dergisinin bu yangınları daha önce bildiği ve kapağına taşıdığı iddia edildi.

time yangin

Time’ın bahsi geçen kapağı 26 Nisan-3 Mayıs 2021 tarihli sayısında kullanılmış. “İklim her şeydir” üst başlığına sahip kapak için özel bir ekip çalışmış. Malezyalı sanatçı Red Hong Yi, 50 bin kibrit çöpünden dünya haritası oluşturabilmek için altı kişilik bir ekiple çalışmış. 

Yeşil uçlu kibritlerden yapılan dünya haritasıyla, küresel iklim değişikliğinin etkilerine hiçbir ülkenin bağışık kalamayacağı anlatılmak istenmiş.

time kapak

Bunu göstermek için de kibritlerden hazırlanan harita güvenli bir bölgede ateşe verilmiş ve sonuç olarak tüm kibritler yanmış. Sanatçı Red ise projenin arkasında motivasyonun küresel iklim değişikliği ile mücadele etmenin aciliyetinden geldiğini ve bu konuda herkesin etkileneceğini göstermek istediklerini ifade ediyor.

Yani kapakta hususi olarak Türkiye’de yaşanan yangınlarla ilgili önden verilmiş bir mesaj yok.

red process

Yine Time tarafından video paylaşım sitesi YouTube’a yüklenen görüntülerde de çalışmanın arka planı ve klibi de izlenebiliyor. 

İklim değişikliğinin neden olduğu ekolojik kriz ise uzun zamandır bilimsel tahminlere dayalı olarak küresel "meydan okumaların" (challenge) başında sayılıyor.

Dünyadaki bazı ünlü dergilerin kapakları her zaman internet kullanıcıları tarafından ilgi çekici bulunup çeşitli iddialarla ilişkilendiriliyor. Teyit daha önce The Economist dergisinin kapağındaki benzer iddiaların doğru olmadığını ifade etmişti