Time dergisinin Trump için 'Gitme zamanı' kapağı hazırladığı iddiası

Time dergisinin Trump için 'Gitme zamanı' kapağı hazırladığı iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Time dergisinin arşivinde Trump’ın kapıdan çıktığını gösteren “Time to go” başlıklı bir kapağı yok.

İddia görselindeki renk ve tarih atılan konum Time dergisinin formatından farklı.

Bu içerik 2 yıldan daha eski tarihlidir.

Amerika Birleşik Devletleri’nde başkanlık seçimlerinin sonuçları halen kesinleşmese de, sosyal medyada Time dergisinden olduğu iddia edilen bir kapak fotoğrafı paylaşıldı. Fotoğrafta seçim yarışındaki isimlerden Donald Trump’ın bir kapıdan çıktığı görülüyor. Başlıkta Time dergi ismine “...to go” eklenmiş ve Türkçe “gitme zamanı” anlamına gelen bir söz oyunu yapılmış.  

iddia trump time to go

Time dergisinin böyle bir kapağı yok

Time dergisinin hazırladığı tüm kapaklara internet sitesi üzerinden ulaşılabiliyor. 2020 yılında ya da öncesinde dergi tarafından böyle bir kapak hazırlanmamış. Ayrıca paylaşımlarda görülen kapak formatıyla Time’ın formatı arasında da belirgin bazı farklar var. Dış çerçevede kullanılan renk, tarihin atıldığı alan dikkat edilmesi gereken detaylar arasında. Donald Trump pek çok kez Time kapağına taşınmış isimlerden biri. Bu yüzden bu kapak görsellerinden biriyle iddia görselini karşılaştırabiliriz. 

donald trump time

İddia görselinde tarih solda yer alıyor.

time donald trump

Time dergisinde yer alan kapaklarda tarih bilgisi sağda yer alıyor.

Reuters, Time’a ulaşarak kapağın gerçek olmadığını doğrulamış.

İddia görseli ABD seçimleri öncesinde de sosyal medyada yayılmış

İddia görseliyle ilgili internette bir arama yapıldığında Mayıs 2020’den beri farklı dillerde de dolaşımda olduğu görülüyor. Arka plan görselleri değiştirilerek yine “Time to go” başlığıyla da kullanılmış. Doğrulama platformu Snopes da geçmişte iddianın doğru olmadığını gösteren bir analiz hazırlamış.