Time dergisinin kapağında Zelenski'nin şeytan gibi gösterildiği iddiası

Time dergisinin kapağında Zelenski'nin şeytan gibi gösterildiği iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Time dergisinin Zelenski’yi bu şekilde gösteren bir kapağı bulunmuyor.

İddialarda kullanılan kapak montajlanarak hazırlanmış.

Vladimir Zelenski isminden V ve Z harflerini çıkarmadı.

Bu içerik 1 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada bazı kullanıcılar tarafından paylaşılan bir görselin, Zelenski’nin Time kapağında logodaki “M” harfi boynuzu gibi görünecek şekilde resmedildiğini gösterdiği iddia edildi. Ayrıca paylaşılan kapakta Zelenski’nin Rus ordusuna destek sembolü olarak kullanılan Z ve V harflerini artık kulanmama kararı aldığı yazıyor. Bu yüzden ismi kapakta “Ladimir Elensky” diye yazılmış.

time dergisinin kapaginda zelenskinin seytan gibi yansitildigi iddiasi1

Derginin böyle bir kapağı yok

Time dergisinin tüm kapaklarına çevrimiçi bir şekilde dergi sitesindeki galeriden ulaşılabiliyor. Time dergisinin 2022 senesinde şimdiye kadar sekiz sayısı çıkmış ve bunlardan hiçbirinde Zelenski yok. İddia konusu görseldeki 25 Nisan 2022 tarihinde yayınlanan sayının kapağında ise Shohei Ohtani adında bir Japon beyzbol oyuncusu var.

time dergisinin kapaginda zelenskinin seytan gibi yansitildigi iddiasi2

Derginin arşivini taradığımızda da paylaşımlarda kullanılan kapağa rastlamıyoruz. 

Anahtar kelimelerle Google’da detaylı arama yaptığımızda Zelenski’nin daha önce Time dergisine kapak olduğu görülüyor. Ancak bu 2019 Aralık ayında olmuş. Zelenski bu kapakta “The Man in the Middle” (Ortadaki Adam) başlığıyla yer almış. 

time dergisinin kapaginda zelenskinin seytan gibi yansitildigi iddiasi3

İddia konusu görseldeki Zelenski fotoğrafına tersine görsel aramayla baktığımızda, fotoğrafın 13 Nisan 2022 tarihinde Ukrayna resmi devlet sitesindeki bir yazıda paylaşıldığını görüyoruz. Kapak, bu fotoğrafa Time dergisinin görsel unsurları montajlanarak oluşturulmuş.

time dergisinin kapaginda zelenskinin seytan gibi yansitildigi iddiasi4

Volodimir Zelenski isminden V ve Z harflerini çıkarmadı

İddia görseldeki başlıkta “Ladimir Elensky V ve Z harflerini ismi ve soy isminde kullanmayı reddediyor” yazıyor. Ancak Ukrayna hükümetinin kendi sitesinde Zelenski’nin isminin olduğu gibi kullanıldığını görüyoruz. Zelenski’nin resmi Twitter adresindeki isminde de herhangi bir değişiklik yok. 

“V” ve “Z” harfleri ve bunların Kiril alfabesindeki versiyonları, bazı kişiler tarafından Rus ordusuna destek sembolü olarak kullanılıyor. Litvanya parlamentosu “V” ve “Z” harflerinin ve Ukrayna'ya karşı savaşı desteklediğini ifade eden diğer sembollerin halka açık olarak gösterilmesini yasaklanmıştı. Zelenski’nin de bu bağlamda “V” ve “Z” harflerini isminden çıkardığı iddia edilmiş ancak paylaşımlar gerçeği yansıtmıyor.

İddia Reuters, AP, Snopes ve Doğrula tarafından da incelendi.