THY'nin yüzde 49 hissesinin Katar Hava Yolları'na satıldığı iddiası

THY'nin yüzde 49 hissesinin Katar Hava Yolları'na satıldığı iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

THY’nin 2022 finansal raporunda şirketin yüzde 49,12 hissesinin Varlık Fonu’na ait olduğu belirtiliyor.

Katar kaynaklarında THY’nin satın alınmasına dair bir açıklama bulunmuyor.

Teyit’in ulaştığı iddia sahibi pilot ve havacılık uzmanı Harry Theocharous, THY’nin Katar’a satılacağına dair duyumu olduğunu ama teyitli bir bilgisi olmadığını söyledi.

Türk Hava Yolları KAP’a yaptığı bildirimde iddia edilen satışın gerçeği yansıtmadığı belirtildi.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay THY’nin anonim ortaklığı özelleştirme kapsamında olmadığını söyledi.

Dönemin THY Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı, THY’nin satışının söz konusu olmadığı belirtti.

Sosyal medyada Türk Hava Yolları’nın (THY) yüzde 49 hissesinin Katar Hava Yolları’na satıldığı iddia edildi. Daha önce 2017, 2018 ve 2019 yıllarında da gündeme gelen bu iddia, haber siteleri ve sosyal medya hesaplarında yer almıştı. 

2018 yılındaki iddia, Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani’nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a 400 milyon dolarlık Boeing 747-8 tipi uçak hediye etmesinden sonra gündeme gelmişti. 

wp dolasim

İddia WhatsApp’ta da uzun süredir dolaşımda.

İddia 2019’da yeniden gündeme gelmişti

THY'nin Katar'a satılacağı iddiası Türkiye'de 2017 ve 2018'deki tartışmalar sonrası 2019’da pilot ve havacılık uzmanı Harry Theocharous'un tweetiyle yenden gündeme geldi. Theocharous, Twitter hesabından Katar Havayolları CEO'su Akbar Al Baker’in Türk Hava Yolları'nın yüzde 49'unu satın aldıklarını duyurduğunu iddia etti

Harry Theocharous’un Türkiye ile ilgili pek çok paylaşımı bulunuyor

thy satis iddiaAynı gün THY Basın Müşaviri Yahya Üstün Twitter hesabından, “Türk Hava Yolları Satılıyor başlıklı haberler gerçeği yansıtmamaktadır” açıklamasında bulundu

yahya ustun aciklama

21 Mart 2019 tarihinde Kamu Aydınlatma Platformu’na (KAP) bildirimde bulunan THY, iddiaların gerçek olmadığını açıkladı

kap bildirim

21 Mart 2019 tarihli THY’nin KAP’a yaptığı bildirim.

Teyit’in ulaştığı ve iddiasının kaynağını sorduğu Harry Theocharous, dört yıl önce Berlin’de katıldığı bir fuarda Türk Hava Yolları’nın Katar’a satılacağının konuşulduğunu ama teyitli herhangi bir bilgisinin olmadığını söyledi. 

Dönemim THY Yönetim Kurulu Başkanı iddiaları yalanladı

22 Mart 2019’da CNN Türk YouTube hesabında yayınlanan Hakan Çelik’in programına katılan dönemin THY Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı ise, THY’nin Katarlılara satışının söz konusu olmadığını iddiaların tamamen gerçek dışı olduğunu ifade etti. Aycı, her seçim öncesi THY’nin satışına dair spekülasyonların basında yer aldığını da sözlerine ekledi.

Bu gelişmelerin ardından İyi Parti Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan 27 Mart 2019’da, THY'nin Katar merkezli şirketler tarafından satın alınacağına yönelik iddiaları Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a sordu

Oktay’ın 23 Mayıs 2019 tarihindeki soru önergesi yanıtında THY Anonim Ortaklığı'nın özelleştirme kapsamında olmadığını belirtildi

fuat oktay cevap

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın 23 Mayıs 2019 tarihli soru önergesi cevabı. 

THY’nin yüzde 51 hissesi borsada işlem görüyor. Yani borsada işlem yapan kişilerce alınıp satılabiliyor. Geri kalan yüzde 49 hissesi ise Varlık Fonu’na ait. Satılacağı iddia edilen yüzde 49’luk hisse Varlık Fonu’na ait olan hisse. THY’nin yüzde 49,12 hissesi 2017 yılında varlık fonuna devredildi

THY’nin 2022 yılına ait Konsolide Finansal Tablolar ve Bağımsız Denetçi Raporu’nu incelediğimizde (PDF sayfa 6) şirketin yüzde 49,12 hissesinin Varlık Fonu tarafından yönetildiğine ulaşıyoruz. 

thy rapor

THY Konsolide Finansal Tablolar ve Bağımsız Denetçi Raporu Sayfa 6.

THY’nin satışa dair iddialar daha önce de gündeme gelmişti

Aycı, 1 Mayıs 2017 tarihinde CNN Türk’te Hakan Çelik’in programına konuk olmuş ve THY’nin o dönemki satış iddialarıyla ilgili, “Özellikle referandum sürecinde çok ciddi şehir efsaneleri oluştu. Bunlardan bir tanesi de ‘THY Katarlılara satılacak’ iddiası. THY’nin Katarlılara satılması söz konusu değil. Türkiye markasından memnun” demişti. 

1997’den beri Katar Hava Yolları CEO’su olarak görev yapan Akbar Al Baker’ın Türk Hava Yolları’nı satın alacaklarına dair herhangi herhangi bir açıklaması bulunmuyor.