THY’nin 2 bin 500 çalışanını işten çıkardığı iddiası

THY’nin 2 bin 500 çalışanını işten çıkardığı iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

THY Genel Müdür Bilal Ekşi iddiaların doğru olmadığını açıkladı.

THY Basın Müşaviri Yahya Üstün de THY ve yetkili sendika arasında imzalanan protokolü kabul etmeyen 24 çalışanın iş akdinin 1 Temmuz itibariyle sonlandırıldığını açıkladı.

THY ile Ücret Düzenleme Protokolü imzalayan Hava-İş sendikası da Teyit'e iddiaların doğru olmadığını açıkladı.

İddianın çıkış kaynağı olan haber yayından kaldırıldı.

Bu içerik 1 yıldan daha eski tarihlidir.

Normalleşme adımlarıyla birlikte 1 Temmuz itibariyle işten çıkarma yasağı sona erdi. 15 aydır uygulanan yasağın kalkmasıyla birlikte işten çıkarmalar da başladı. Bunun yanı sıra gündeme bazı iddialar da geldi.

Haber sitelerinde ve sosyal medyada yer alan iddiaya göre Türk Hava Yolları işten çıkarma yasağı biter bitmez 2 bin 500 kokpit ve kabin personelini işten çıkardı. İşten çıkarılan THY çalışanının açıklamasına dayandırılan haber kamuoyunda tartışmalara neden oldu.

thynin2500calisaniniistencikardigiiddiasi

Protokolü imzalamayan 24 personelin iş akdine son verilmiş

Haberlerin ardından Türk Hava Yolları Genel Müdürü Bilal Ekşi Twitter hesabından iddiaların doğru olmadığını belirten açıklama yayınladı.

thygenelmudurununaciklamasi

THY Basın Müşaviri Yahya Üstün de THY ve yetkili sendika arasında imzalanan protokolü kabul etmeyen 24 çalışanın iş akdinin 1 Temmuz itibariyle sonlandırıldığını açıkladı.

thybasinmusaviriaciklamasi

Hava-İş de iddiaların doğru olmadığını açıkladı

THY çalışanlarının bağlı olduğu tek yetkili sendika Türkiye Sivil Havacılık Sendikası Hava-İş. Ağustos 2020 tarihinde THY ve Hava-İş sendikası arasında ücret düzenleme protokolü olarak “26. Dönem Toplu İş Sözleşmesinin Covid-19 Küresel Salgın Şartlarına Uyarlanmasına Dair Protokol” imzalanmıştı. 

Haberlerde yer alan ekran görüntüsünde de işten çıkarma sebebi olarak “26. Dönem Toplu İş Sözleşmesinin Covid-19 Küresel Salgın Şartlarına Uyarlanmasına Dair Protokol”de yapılan değişikliği kabul etmeme gösterilmiş. 

isdencikarmabildirimiekrangoruntusu

Teyit’in ulaştığı Hava-İş de iddiaların doğru olmadığını, THY’nin 2 bin 500 çalışanını işten çıkarmadığını açıkladı. 

Sosyal medyadan da "işten çıkarıldım", "THY" gibi başlıklarla 1 Temmuz tarihli gönderiler için arama yaptığımızda kitlesel olarak işten çıkarılma paylaşımlarının yapılmadığı görülüyor. Konuyla ilgili işçi sendikası konfederasyonları da bir açıklama yapmadı.

İddianın kaynağı olan T24 haberi de, açıklamaların ardından yayından kaldırıldı ve ilgili sosyal medya paylaşımları silindi.