Videonun THY YK Başkanı Aycı'nın eşi için kırmızı halı serdirdiğini gösterdiği iddiası

Videonun THY YK Başkanı Aycı'nın eşi için kırmızı halı serdirdiğini gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Görüntüler 2019 yılındaki, THY’nin Atatürk Havalimanı’ndan İstanbul Havalimanı’na taşınmasının ardından yapılan son uçuştan.

THY gelen tepkilerin ardından açıklama yaparak şahsi bir uçuş olmadığından bahsetmiş.

Havayolları iki nokta arasındaki ilk uçuşlar gibi özel seferlerde kırmızı halı kullanıyor.

Bu içerik 1 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan bazı videoların, THY Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı’nın, eşi için kırmızı halı serdirdiği ve törenle karşılandığını gösterdiği iddia edildi.

 

thy yk baskani esi kirmizi hali paylasimjpg

 

Videoyu izlediğimizde dikkatimizi ilk çeken, kimsenin maske takmıyor olması. Bu görüntülerin güncel olmayabileceğini düşündürüyor.

InVID isimli araç, sizin yerinize videolardaki belli başlı anların ekran görüntüsünü çıkararak tersine görsel arama yapmanıza olanak sağlıyor. Videoyu bu araca yükleyip arama yaptığımız zaman Sözcü, Yeni Gaste, Haber3 gibi sitelerde 2019 yılında bu konuya değinildiğini görüyoruz.

Haberlerde Aycı eleştirilse de uçuşun, İstanbul Havalimanı’na ilk inişten olduğu detayına yer verilmiş. Yani kırmızı halı, İlker Aycı’nın eşi için değil.

Konuyla ilgili anahtar kelimelerle yapılan aramada da Dailymotion'da yer alan farklı açıdan kaydedilmiş bir video dikkati çekiyor. Aynı uçuştan olan videoda Aycı'ya son uçakla geldiği ve neler hissettiği sorusu yöneltiliyor.

Konu ile ilgili Türk Hava Yolları’nın açıklaması olup olmadığını öğrenmek için THY’nin Twitter’da, bu haberlerin yayınlandığı 5 Aralık 2019 tarihinde yaptığı paylaşımları inceliyoruz. Bunun için, “(from:TK_TR) until:2019-06-06 since:2019-06-04” aramasıyla, gelişmiş aramaya “@TK_TR hesabından, 4 Haziran 2019 ile 6 Haziran 2019 tarihleri arasında yapılan paylaşımları göster” komutunu vermiş oluyoruz.

thy yk baskani esi kirmizi hali thy zorunlu aciklamajpg

İlk sırada bizi karşılayan paylaşımda, videonun, İstanbul Havalimanı’na taşınmanın tamamlanmasının ardından, 6 Nisan 2019’da Atatürk Havalimanı’ndan yapılan son uçuşa ait olduğu ve şahsa özel bir uçuş olmadığı bilgisi verilmiş.

thy yk baskani esi kirmizi hali paylasim aciklama beyazjpg

Açıklamada, bu tür özel uçuşlarda kırmızı halı kullanılmasının, bir havacılık geleneği olduğundan bahsedilmiş ve kırmızı halı kullanılan başka özel uçuşların görsellerine yer verilmiş. 

thy yk baskani esi kirmizi hali orneklerjpg

Kırmızı halı havayolu şirketlerinin, iki şehir ya da iki ülke arasındaki ilk uçuşlarında kullanılabiliyor. Örneğin, Air Canada şirketinin Montreal ile Bükreş arası ilk uçuşunda kırmızı halı kullanılmış.

thy yk baskani esi kirmizi hali air canadajpg