The Simpsons’ın Trump’un ölümünü resmettiği iddiası

The Simpsons’ın Trump’un ölümünü resmettiği iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Çizgi dizinin Trump’ın ölümünü haber verdiği iddiası 2017 yılında yaygınlaşan bir görsele dayanıyor.

Ancak bu görsel diziden alınmamış. Çizgi dizide Trump'ın ölümünü resmeden bir sahne yok.

Bu içerik 2 yıldan daha eski tarihlidir.

ABD Başkanı Donald Trump ve eşine Covid-19 tanısı konmasının ardından, başkanın risk grubunda olduğu da konuşulmaya başladı. Dünyayı ilgilendiren hemen her olayı önceden bildiği öne sürülen The Simpsons çizgi dizisinin bir bölümünde Trump’ın öleceğinin resmedildiği, bunun da başkanın hayatının tehlikede olduğu anlamına geldiğini söyleyen paylaşımlar da hızlıca yayıldı. 

trump iddiasi simpsons

İddialara göre ilgili bölümde Trump’ın ölüm tarihi olarak da 27 Ağustos 2020 verilmiş. 

Böyle bir The Simpsons bölümü yok 

Çizgi dizinin gaipten Trump’ın ölümünü haber verdiği iddiası 2017 yılında yaygınlaşmış bir görsele dayanıyor. 

trump simpsons iddia

Görsel  yaygınlaşırken, sol alttaki logo nedeniyle kaynağın The Huffington Post gazetesi olduğu da düşünülmüş. Ancak ne The Huffington Post’un, ne de The Simpsons’ın bu görselle ilgisi var. 

Görsel arandığında, 2017 yılında Babadun adlı İspanyolca bir YouTube kanalında yayınlanmış videoya ulaşıyoruz. Görsel bu videonun 1.02. saniyesinde yer alıyor. 

27 Ağustos 2020 tarihi TikTok’dan gelmiş 

Video kendi içinde The Simpsons’ın “kehanetlerini” anlatmak için yapılmış; ancak bu görsel diziden alınmamış. The Simpsons’ın herhangi bir bölümünde böyle bir kare yer almıyor. Videoda Trump’un öleceğinin önceden tahmin edildiği iddia edilirken kullanılan tarih de 27 Ağustos 2020 değil. Bölümde Trump’un yedi sekiz ay görevde kaldıktan sonra vefat edeceğinin haber verildiği öne sürülmüş. Trump görevdeki dört yılını doldurmak üzere. 

27 Ağustos 2020 tarihi, aynı görseli kullanarak iddiayı yeniden dolaşıma sokan bir TikTok videosu tarafından gündeme getirilmiş

The Huffington Post gazetesinin internet sitesi alanında ilgili kilit kelimelerle arama yapıldığında da anlamlı bir sonuca ulaşılamıyor

Dahası, The Simpsons’ın alışıldık çizgilerini kullanarak görseller üretmek pek de zor değil. The Simpsons etrafında dönen efsaneleri incelediğimiz mini belgesel için, Teyit ekibini dizinin çizgileriyle resmettiğimiz bir tasarımı kolayca hazırlayabilmiştik. 

teyit simpsons

İddia daha önce farklı doğrulama platformları ve basın kuruluşlarınca da yanlışlandı