The Simpsons’ın Silikon Vadisi Bankası’nın çöküşünü bildiği iddiası

The Simpsons’ın Silikon Vadisi Bankası’nın çöküşünü bildiği iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

The Simpsons’tan alınan sahne orijinal değil, Silikon Vadisi Bankası yazısı tabelaya sonradan montajlanmış.

Orijinal sahne karakterlerden birinin banka çalışanlarını zora sokmak için müşterilere paranın bittiğini söylemesiyle başlıyor.

The Simpsons’a atfedilen yaşanacak olayları tahmin etme becerisine Mart 2023’te Silikon Vadisi Bankası’nın batmasının ardından bir yenisi daha eklendi. 

Sosyal medyada The Simpsons’a ait olduğu ve Silikon Vadisi Bankası’nın battığını gösterdiği iddia edilen video viral oldu

simpsons silikon vadisi iddia

Paylaşımdaki video montajlanmış

Paylaşımda yer alan videoda bir binanın üzerinde Silikon Vadi Bankası yazdığı görülüyor. Ancak animasyonun orijinalinde binanın üzerinde Silikon Vadisi Bankası değil, First Bank of Springfield yazıyor. Yani Silikon Vadisi Bankası tabelası sahneye sonradan montajlanmış.

Sahnenin orijinalinde de bir bankayı gösteren binada Bart Simpson, bankada herkese yetecek para kalmadığını söylüyor ve banka çalışanı bunu doğruluyor.

simpsons banka orijinal sahte

16 Nisan 1995 yılında yayınlanan The PTA Disbands adlı bölümde yer alan sahnenin orijinaline YouTube üzerinden ulaşılabilir. Bölümde öğretmenlerin greve çıkması nedeniyle okula gitmeyen çocukların boş vakitlerini nasıl değerlendirdiği gösteriliyor. Bart Simpson’ın yapmayı seçtiği şeylerden biri de bankayı birbirine katmak oluyor. 

Teyit, birçok kez The Simpsons hakkındaki iddiaları inceledi ve gelecekte gerçekleşecek önemli olaylarla nasıl bağ kurduğunu açıkladı.

Silikon Vadisi Bankası, 11 Mart 2023 tarihinde çökmüştü. Çöküşün sebebinin nakit sıkıntısı nedeniyle tahvillerini büyük kayıplarla satılmaya başlaması ve yatırımcıların korkması olduğu söyleniyor.