The Simpsons’ın Kraliçe II. Elizabeth’in ölümünü öngördüğü iddiası

The Simpsons’ın Kraliçe II. Elizabeth’in ölümünü öngördüğü iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Paylaşılan videodaki ilk kısım, The Simpsons’ın 15. sezon “Kraliçe Monologları” isimli dördüncü bölümünden.

Bölümde kraliçe Elizabeth’in ölümünü gösteren bir sahne yer almıyor.

İddialarda yer alan tabut görseli eski ABD başkanı Trump için de kullanılmıştı. Görsel bir YouTube kanalında yayınlanan videodan alınmıştı.

The Simpsons’ın hiçbir bölümünde iddialardaki gibi bir sahne yer almıyor.

Dördüncü bölümdeki kaza sahnesinde yer aldığı iddia edilen etiket ise dizinin orijinalinde yok.

Britanya kraliçesi II. Elizabeth’in 8 Eylül 2022’de hayatını kaybetmesinin ardından sosyal medyada pek çok iddia ortaya atıldı. Bu paylaşımlardan birinde The Simpsons dizisinin Elizabeth’in ölüm tarihini bildiği iddia edildi. 

Paylaşımlarda yer alan videoda iki sahne yer alıyor. İlk kısımda bir mahkeme salonunda kraliçe Elizabeth’i görüyoruz. İkinci kısımda ise “Elizabeth II 1926-2022” yazan bir tabut görseli ile karşılaşıyoruz.

Videonun üzerinde de Katalanca “The Simpsons yine tahminde bulundu” notu düşülmüş.

the simpsonsin kralice elizabethin olumunu ongordugu iddiasi

Video 10 Eylül 2022 tarihinde Shadobass adlı YouTube kanalında paylaşılmasının ardından yayılmış. Fransızca “The Simpsons tahmin etti” başlığıyla paylaşılan videonun 11. saniyesinde iddiadaki görüntüler yer alıyor.

youtube simpsons kralice elizabeth kehaneti iddia

Videonun TikTok platformunda da yayıldığı görülüyor. Yine Tiktok'ta yayılan benzer görüntülerin yer aldığı viral videolarda da 8.9.2022 yazdığı görülüyor.

tarihyazilikralicesimpsons

İlgili bölümde kraliçenin ölümünü gösteren sahne yok

Tersine görsel arama yöntemiyle araştırdığımızda videonun ilk kısmındaki görselin, dizinin 15. sezonunda yayınlanan The Regina Monologues (Kraliçe Monologları) adlı dördüncü bölümünden alındığını anlıyoruz. Bölümün 16:32. dakikasında ilgili sahneyi görmek mümkün

Sahnede Homer Simpson’ın kraliçenin arabasına çarpması nedeniyle yargılanması gösteriliyor. Görsel de Elizabeth’in mahkeme salonunda konuşma yaptığı anlara ait. 

the simsons kralicenin monologlari mahkeme sahnesi gorsel

İlgili bölümde Kraliçe II. Elizabeth’in öldüğünü gösteren sahne yer almıyor. İddia videoda yer alan tabut görseli de bu bölümde yok.

Tabut görseli Trump için de üretilmişti

Tabut görseli The Simpsons'ın eski ABD başkanı Donald Trump’ın ölümünü resmettiği iddiasında kullanılan görselle aynı. 

2020 yılında Trump’ın Covid-19’a yakalandığı haberlerinin ardından iddia yayılmıştı. Teyit, iddiaları incelediği analizinde The Simpsons'ın böyle bir bölümü olmadığını ortaya koymuştu.

trump kralice elizabeth tabut gorseli

Tabutun üzerindeki “Elizabeth II 1926-2022” yazısı da sonradan eklenmiş. 

Tabut görseli 2017 yılında Babadun adlı İspanyolca bir YouTube kanalında yayınlanmış videodan alınmış. The Simpsons’ın kehanetlerini anlatmak için hazırlanan videoda, Trump’ın yedi sekiz ay görevde kaldıktan sonra öldüğünün haberinin verileceği öne sürülmüştü

Tabutun içindeki Elizabeth görselindeki kıyafetlerin ise The Regina Monologues (Kraliçe Monologları) adlı bölümde, Homer Simpson’ın arabayla çarptığı sahnedeki kıyafetlerle aynı olduğu görülüyor. Yani Elizabeth görselinin buradan oluşturulduğu söylenebilir.

the simpsons kralicenin monologlari kralice kaza sahnesiThe Regina Monologues (Kraliçe Monologları) adlı bölümün 14:32. dakikasındaki sahnede Kraliçe Elizabeth ve Homer Simpson.

Yine videolarda yer alan ve tarihin görüldüğü sahnede tarih etiketi de aynı bölüme sonradan eklenmiş. Bölümün orijinalinde böyle bir tarih yer almıyor.

karsilastirmalifotokralice

Soldaki iddia videoda yer alan görüntü, sağdaki dizide yer alan sahne

The Simpsons'ta kraliçe Elizabeth’in canlandırıldığı başka bölümler de bulunuyor. Ancak bu bu bölümlerde de kraliçenin ölümüne dair herhangi bir tahminde bulunulmuyor.

Teyit The Simpsons dizisinde yer aldığı iddia edilen kehanetlerle ilgili bir video da hazırlamıştı.


Katkıda bulunanlar
  • Beşire Korkmaz