The Simpsons'ın Joe Biden'ın seçileceğini önceden bildiği iddiası

The Simpsons'ın Joe Biden'ın seçileceğini önceden bildiği iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Sahne 2012 seçimlerini konu edinen kısa bir klipten.

The Simpsons’daki harita ile 2020 seçim sonuçları haritası birbirinden farklı.

ABD seçimlerine ilişkin haritalar birkaç fark dışında bir süredir birbirine benziyor

Bu içerik 2 yıldan daha eski tarihlidir.

3 Kasım 2020’de yapılan ABD seçim sonuçlarıyla ilgili tartışmalar süredursun, Simpsonlar’ın sonuçları önceden bildiği iddiasının yayılması uzun sürmedi. Birçok farklı sosyal medya platformunda, The Simpsons dizisinin 2020 seçim sonuçlarını bildiği, sonuçları gösteren haritaya eski bir bölümde yer verildiği iddia edildi. 

iddia gorsel

Harita 2020 seçim sonuçlarından farklı

İddia konusu sahne 1 Kasım 2012’de, dizinin asıl bölümünden önce yayınlanan kısa bir klip. ‘Mr. Burns endorses Mitt Romney’ başlığı ile aradığımızda, klibe ve hakkındaki yorumlara ulaşabiliyoruz.

6 Kasım 2012’de gerçekleşen ABD seçimlerinden hemen önce yayınlanan klip, o yılın adaylarını konu ediniyor. 

sahne son mrburns

Seçim arifesinde geçen sahnede, haritanın önüne geçen Montgomery Burns, köpek Seamus’u 2012 seçimi adayları Barack Obama ve Mitt Romney arasında seçim yapmaya zorluyor. Bay Burns desteklediği kişinin cumhuriyetçi aday Romney olduğunu açıklıyor. 

Bay Burns’un önünde durduğu seçim sonuçları haritası ile 2020 sonuçlarını karşılaştırdığımızda, iki haritanın eşleşmediği görülüyor. 2012’de Simpsonlar’da yayınlanan haritadaki Virginia, Ohio ve Arizona eyaletleri sonuçları, 2020’deki sonuçlardan farklı. Bu üç eyaletteki fark dışında, 2020 sonuçları 12 Kasım itibariyle Kuzey Carolina ve Georgia için resmen sonuçlanmadı. Ancak önde olan adaylara bakıldığında Georgia sonucunun da Simpsonlar’daki harita ile uyuşmadığı görülüyor. 

2020 sonuc son

Kaynak: Associated Press

Aynı iddia 2016’da da ortaya çıkmış

2016’da da, Bay Burns’ün önünde durduğu aynı harita paylaşılarak Simpsonlar’ın 2016 seçim haritasını bildiği iddia edilmiş. Ancak iddia konusu sahnedeki harita ile 2016 seçim sonuçlarının da eşleşmediği ortada. Dört yılda bir yapılan ABD seçimlerine ilişkin diğer sonuçlara bakıp haritaları incelediğimizde birkaç eyalet dışında bir süredir seçim sonuçlarındaki mavi ve kırmızı rengin çok da yer değiştirmediğini görebiliyoruz. Her seçim öncesi, hangi eyaletin hangi adayı destekleyeceğine ilişkin birçok analiz ve tahmin yapılıyor. 2012 seçimlerinden hemen önce yayınlanan bölümün de 2012 seçimlerine ortaya çıkan haritayla benzerlik taşıması da doğal. Dizideki sahnenin 2012 haritasından farkı ise Florida ve Virginia’nın yanlış tahmin edilmesi. 

eskisecimler abd simpsons

Kaynak: www.270towin.com

Yaşanan her büyük olayı The Simpsons’ın önceden tahmin ettiği veya gizemli bir şekilde bildiği iddiaları yeni değil. Teyit ABD başkanlık seçimleriyle ilgili farklı The Simpsons iddialarını daha önce de çürütmüştü.