The Simpsons'ın Greta Thunberg-Donald Trump karşılaşmasını öngördüğü iddiası

The Simpsons'ın Greta Thunberg-Donald Trump karşılaşmasını öngördüğü iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Lisa Simpson bu sahneye montajlanarak eklenmiş.

İddia konusu sahne dizinin 2016 yılında yayınlanan “The Debateful Eight” isimli özel bölümünden alınmış

Bu içerik 3 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan bir görselde, ABD’de yayınlanan The Simpsons isimli animasyon dizisindeki bir sahne ile BM İklim Değişikliği Zirvesinde Greta Thunberg’in Donald Trump’ı gördüğü an karşılaştırılarak, dizinin bu olayı önceden ekranlara yansıttığı iddia edildi. 

Twitter’da 27 Eylül 2019 tarihinde yapılan ve iki görüntünün benzerliğine dikkat çeken bir paylaşım şimdiye kadar 7 bin beğeni aldı. 

thunberg trump simpsons turkce tweet min

Ancak The Simpsons’ın iddiaya kaynak gösterilen sahnesinde Lisa Simpson karakterinin yer aldığı iddiası doğru değil. Lisa Simpson bu sahneye montajlanarak eklenmiş. İddia konusu sahne dizinin 2016 yılında yayınlanan “The Debateful Eight” isimli özel bölümünden alınmış. Paylaşımlarda Donald Trump’ın arkasına ters çevrilerek eklenen Lisa Simpson görseline internetten ulaşılabiliyor

Görsel montajlanarak oluşturulmuş

Dizinin “The Debateful Eight” isimli özel bölümü, ABD’de yayın yapan televizyon kanalı FOX’un animasyon dizileriyle ilgili paylaşım yaptığı resmi YouTube kanalından izlenebiliyor. 

trump simpsons bush min

Görselin alındığı sahne, videonun 01:35 dakikasında Donald Trump’ın bir başka ABD’li siyasetçi Jeb Bush ile karşı karşıya geldiği anı gösteriyor. İddia görselinin ise Lisa Simpson karakterinin bu sahneye montajlanmasıyla oluşturulduğu anlaşılıyor.


İsveçli iklim aktivisti Greta Thunberg, bu yıl ABD’nin New York şehrinde düzenlenen Birleşmiş Milletler (BM) İklim Değişikliği Zirvesinde bir konuşma yapmış ve Donald Trump’la karşılaştığı anın videosu sosyal medyada yoğun ilgi görmüştü.


Görsele montajlanarak Trump'ın arkasına eklenen Lisa Simpson karakterine ise internette ulaşılabiliyor. FanPop isimli internet sitesinde yer alan görsel ters çevrilerek kullanılmış.

lisa simpson trump greta min

Teyit daha önce Notre Dame Katedrali’nde çıkan yangın, Donald Trump’ın ABD Başkanı seçilmesi ve Trump'ın Suudi Arabistan ziyareti gibi olayların The Simpsons dizisinde öngörüldüğü iddialarıyla ilgili analizler yayınlamıştı.