The Simpsons'ın aşının iki yıl içinde etki edeceğini öngördüğü iddiası

The Simpsons'ın aşının iki yıl içinde etki edeceğini öngördüğü iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Görsel montajlanarak oluşturulmuş.

Görselde yer alan sahne 16. sezon 12. bölümde yer alıyor ve Goo Goo Gai Pan isimli bölümdeki sahnede kağıtta başka bir şey yazıyor.

Aynı görsel yıllardır farklı cümlelerle dolaşıma sokulmuş.

Bu içerik 1 yıldan daha eski tarihlidir.

Televizyon tarihinin en uzun soluklu yapımlarından The Simpsons, sıkça güncel olaylarla ilgili gaipten haber verdiği iddialarıyla konuşuluyor. Bunlardan biri de, dizinin bir sahnesinde baş karakter Homer Simpson’ın elinde üzerinde “Aşı etkisini iki yıl içerisinde gösterecek” yazan bir kağıt tuttuğu. Kağıttaki solda duran sayıların toplamının da 666’yı gösterdiği de söyleniyor.

simpsons iddia twitter

Görsele yazı montajlanarak eklenmiş

Paylaşımda yer alan görseli tersine aradığımızda, sahnenin dizinin 16. sezon 12. bölümünden olduğunu öğreniyoruz. 13 Mart 2005 tarihinde yayınlanan “Goo Goo Gai Pan” isimli bölüm, dizi karakterlerinden Selma Bouvier'in menopoza girdikten sonra Çinli bir yetimi evlat edinmesine odaklanıyor.

Çin’e giden Selma, yasal prosedür gereği Homer ile evli olduğu yalanını söyler. Evlat edindiği bebeği alsa da, yalanı kısa sürede ortaya çıkar. Karakterler ABD’ye geri dönmek üzereyken evlat edinme kurumunda çalışan Wu, bebeği Selma’dan alır

Sosyal medyada paylaşılan görsel bu sahneden. Wu bebeği Selma’dan aldıktan sonra Homer'in okuduğu şans kurabiyesi notunda iddia edildiği gibi “Aşılar etkisini iki sene içerisinde gösterecek” değil, “Selma’nın bebeğini alacağız” yazıyor. 


simpsons iddia dizi gorsel

16. sezon 12. bölümde yer alan sahne

Görselin internette “meme” haline geldiğini söyleyebiliriz. “Meme” internette anonim yayılan ve geniş kitlelerce ortak bir mana atfedilen görsellere deniyor. Bu görsele de çok kez farklı cümleler montajlanmış ve sosyal medyada paylaşılmış.

simpsons memes kolajTeyit daha önce de defalarca The Simpsons ile ilgili iddiaları incelemiş bir de video hazırlamıştı.

İddia hakkında Malumatfuruş da doğrulama analizi yapmış.