The Simpsons dizisinin Rusya Ukrayna çatışmasını önceden bildiği iddiası

The Simpsons dizisinin Rusya Ukrayna çatışmasını önceden bildiği iddiası

Bulgular

Görseller üzerinde dijital düzenleme yapılmış.

Görseller The Simpsons ile ilgili başka iddialarda da kullanılmış.

Orijinal görüntülerde Ukrayna bayrağı yer almıyor.

Bu içerik 1 yıldan daha eski tarihlidir.

30 yılı aşkın süredir yayında olan The Simpsons dizisi özellikle son yıllarda çeşitli büyük olayları bildiğinin iddia edilmesiyle sık sık gündeme geliyor. Donald Trump’ın ABD Başkanı seçilmesinden Covid-19 salgınına kadar çeşitli konuları bildiği iddia edilen dizinin, Rusya Ukrayna çatışmasını ve Mayıs 2022’de nükleer savaş başlayacağı öngörüsünde bulunduğu da iddia edildi.

rusya ukrayna catismasi simpsonlar iddia gorseli

İddiada yer alan görselleri ayrı ayrı tersine görsel arama yöntemiyle aradığımızda, ilk görselin dizinin “Mad About Toy” isimli bölümüne ait olduğunu görüyoruz. Bölümde dizide yer alan karakterlerden birinin İkinci Dünya Savaşı’na dair anıları yer alıyor. Bölümde geçen savaş sahnelerinde Ukrayna bayrağı yer almıyor. Bayrak bu sahneye sonradan eklenmiş. 

Homer Simpson'ın bayrakla koştuğu sahne ise dizinin 17. sezon sekizinci bölümü The Italian Bob'un 3.42'nci dakikasından alınmış. Sahnede Homer'ın elinde Amerika Birleşik Devletleri bayrağı var.

rusya ukrayna catismasi simpsonlar kanit 1

Mad About Toy bölümünün IMDB’de yer alan görseli

İddiada kullanılan bomba görselini “simpsons nuclear missile” anahtar kelimeleriyle ve tersine aradığımızda ise, görselin Simpsons: Tapped Out isimli bir mobil oyunda kullanıldığını görüyoruz.

Üçüncü görsel olarak kullanılan patlama görselini “simpsons explosion in springfield” anahtar kelimeleriyle arattığımızdaysa, görselin 2020 yılında dizinin Lübnan patlamasını bildiği iddialarında da kullanıldığını buluyoruz. 

Aynı Google aramasında kullanılan patlama görsellerinin altında “To Surveil with Love” bölümüne ait olduğunu görüyoruz. The Simpsons Wiki’nin aynı bölüme ait sayfasında da patlama görseline ulaşmak mümkünBölümde ana karakterlerden Homer Simpsons’ın radyoaktif atik olan bir çantayı tren istasyonunda unutması ve yetkililerin bunu patlatma sahnesi yer alıyor. Yer alan sahnede Rusya-Ukrayna çatışması ya da nükleer savaşa dair bir atıf bulunmuyor.

rusya ukrayna catismasi simpsonlar kanit 2

“Simpsons bunu da bildi” cümlesi sosyal medyada yaygın olarak kullanılıyor. The Simpsons dizisinin tahmin ettiği iddialar konusunda Teyit’in analizlerini takip edebilir ve The Simpsons belgeseline göz atabilirsiniz.