The Simpsons dizisinin koronavirüsü ve aşıyı önceden bildirdiği iddiası

The Simpsons dizisinin koronavirüsü ve aşıyı önceden bildirdiği iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Hastalığın yaratıldığı anı gösterdiği iddia edilen görüntü, 22. sezon altıncı bölümde medyanın reyting için kedilerin hastalık bulaştırdığını iddia ettikleri sahneden alınmış.

Bu bölümün yayınlandığı dönemde kuş gribi ve zika virüsü gündemdeydi. Bu sahne de bu hastalıklara ithafen hazırlanmış olabilir.

Asker zoruyla aşı yapıldığını gösterdiği iddia edilen görüntü, beşinci sezon altıncı bölümde Homer’ın gönüllü bir deneye katılışını gösteriyor.

Sahnelerin koronavirüs ile bağlantısı bulunmuyor.

Bu içerik 2 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan The Simpsons sahnelerinin koronavirüsün yaratıldığı ana ve koronavirüs aşısına atıf olduğu iddia edildi.

the simpsons koronavirus iddialari yanlis

Toplantı sahnesindeki hastalık koronavirüs değil

Sosyal medyada yayılan iki The Simpsons bölümünde, koronavirüs pandemisi ve koronavirüs aşısı konusunda önceden bilgi verildiği iddia ediliyor. Bu bölümlerden birinde Özgürlük Heykeli içinde toplantı yapan bir grup ismin halk arasına ölümcül bir virüs yaydığı görülüyor. Bu sahnenin, koronavirüsün yaratıldığı ve yayılmasının kararlaştırıldığı anı gösterdiği iddia ediliyor. İddia konusu video, The Simpsons’ın 22. sezondaki 6. bölümü olan “The Fool Morty” isimli bölümden alınmış. Bölümün tamamına internet üzerinde ulaşmak mümkün.

Bölümde Özgürlük Heykeli’ne helikopterle gelen bir kişinin “Amerikanın basın devlerinin gizli toplantısı” olduğu söylenen bir toplantıya katıldığı görülüyor. Bu toplantının amacının reytingleri artırmak hedefiyle sıradaki “sahte krizi” ortaya çıkarmak olduğu söyleniyor. 

Bir halk sağlığı krizi çıkarma kararı alınıyor ve kimsenin bağışık olmadığı bir hastalığın suçu neredeyse her evde olan bir şeye yükleniyor: Kedilere. Hafif susuzluk, ara sıra acıkma ve geceleri yorgun olma gibi olağan halleri de hastalığın belirtisi olarak gösteriyorlar. Hastalığın duyulmasının ardından insanlar kedilerden uzak durmaya başlıyor.

Bölümün ilerleyen dakikalarında aşının bulunduğu, ancak herkese yetecek kadar olmadığı görülüyor. Dizinin varlıklı karakteri Mr. Burns ise aşı merkezine gelerek yüklü miktarda aşı alıyor, geri kalan aşıları ise parçalıyor ve gidiyor. Bu aşıları kullandığı bir sahne de mevcut. Başka kimsenin aşı olduğunu görmüyoruz. Bölümün geri kalanında hastalığa ya da aşıya değinilmiyor. 

Bölüm 21 Kasım 2010 tarihinde yayınlanmış. Bu dönemde dünyanın çeşitli bölgelerinden kuş gribi haberleri gelmekteydi. Aynı zamanda da sivrisineklerden bulaşan Zika virüsü gündemdeydi. The Simpsons da gündeme atıf yapmasıyla bilinen bir dizi. Örneğin iddia konusu bölümün jeneriği, o dönemde popüler olan 2009 yapımı Avatar filmine atıfla, o evrende geçiyormuş gibi kurgulanmış. 

Aşıyla ilişkilendirilen sahnede Homer askeri bir deneye gönüllü oluyor

Ordu zoruyla aşı yapıldığını gösterdiği iddia edilen görsel ise The Simpsons’ın beşinci sezonundaki 4 Kasım 1993 tarihli “Marge on the Lam” adlı altıncı bölümden alınmış. Bu bölüme de internet üzerinden ulaşmak mümkün. Görselin bölümün içeriğiyle ise alakası yok. Homer davetli oldukları bale etkinliğine gitmek istemediğini söyleyince, eşi Marge bir keresinde baldızı ile yemek yemek istemediği için ordu deneyine gönüllü olarak katıldığı zamanı hatırlatıyor. Bunun üzerine Homer deneyi hatırlıyor. Görüntü de bu anının gösterildiği sahneden alınmış.

Homer’ın hatırasında bu deneyin zorunlu olmadığı görülüyor. Şırıngayı elinde tutan kişi Homer’ın rızasını alıyor ve alırken de bunun kelliğe, sersemliğe ve denge kaybına neden olabileceğini söylüyor. Homer yapmasını söylüyor. Günümüze döndüğünde, Homer sersemliğine işaret eder şekilde gülüyor ve dengesini kaybedip düşüyor. Geçmişte saçları olan karakter, o sırada kel. Homer “değmişti” diyor.

Bölümün geri kalanında ise Marge ve arkadaşının “kızlar gecesi” eğlencesinin sonunda çalıntı araçla polisten kaçmasına odaklanılıyor. Bu kaçış sonucunda yakalandıklarında Homer’ın tekrar Amerikan ordusunun gözetimine dönmesine ve araştırma merkezinde ileri testlere katılmasına karar veriliyor. Bölümün herhangi bir aşı ya da hastalıkla ilgisi yok. 

İki farklı bölümden alınan iddia konusu görüntülerin koronavirüs ya da koronavirüs aşılarıyla alakası yok. The Simpsons çeyrek asırdır devam eden bir dizi olarak bolca bölüme sahip. Bu bölümler sık sık komplo teorilerine de malzeme olarak kullanılsalar da, aslında yayınlandıkları dönemde gündem olan konulara değinebiliyorlar. Teyit, daha önce gündeme gelen The Simpsons iddialarını analizlerinde incelemiş, bir de konu üzerine video içerik hazırlamıştı.