The Simpsons dizisinin basketbolcu Bryant’ın helikopter kazasını önceden bildiği iddiası

The Simpsons dizisinin basketbolcu Bryant’ın helikopter kazasını önceden bildiği iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Görüntüler The Simpsons dizisine ait değil.

Kobe Bryant’ı düşen bir helikopterde resmeden kareler, Legends of Chamberlain Heights isimli dizinin 2016 yılında yayınlanan “End of Days” bölümünden.

Bu içerik 3 yıldan daha eski tarihlidir.

Yeni AkitOrtadoğu gazetesi, Haberkurulu, Tele 1 ve Gözlem gazetesi gibi internet sitelerinde yer alan bir iddiaya göre, The Simpsons dizisi bir bölümünde ünlü basketbolcu Kobe Bryant’ın helikopter kazası sonucu hayatını kaybettiğini işlemişti. Dizinin bu bölümünün 2017’de çekildiği öne sürülürken, konunun işlenmesi The Simpsons’ın kahinliğine yoruldu. 

homer kobe kaza

Kaza Legends of Chamberlain Heights isimli dizide yer alıyor 

Ünlü basketbolcu Kobe Bryant, Legends of Chamberlain Heights isimli dizide bir helikopter kazası geçirirken resmedilmiş. 16 Kasım 2016 tarihli End of Daysbaşlıklı bölümde, şehirde yaşanan kaos neticesinde Bryant daha önce formasını giydiği Los Angeles Lakers’ın forma rengini taşıyan bir helikopterle kaza yapıyor. 

Dizinin yayıncısı Comedy Central, kazanın ardından ilgili bölümü internet sitesinden ve Facebook sayfasından kaldırdı. 2017 yılında sona eren Legends of Chamberlain Heights de Twitter’dan yaptığı açıklamada görüntülerin Bryant’ın ailesine saygıdan dolayı kaldırıldığını ifade etti

kaza simpson helikopter

End of Days isimli bölümün tamamı internette yok, ancak kazanın resmedildiği ana dair kısa görüntülere YouTube’dan ulaşmak mümkün.

The Simpsons kazayı önceden bilmedi

Sosyal medyada paylaşılan ve CNN Türk, Sabah, Takvim, İnternet Haber gibi internet sitelerinde yer alan başka görseller de The Simpsons’ın Kobe Bryant’ın helikopter kazasını önceden bildiği iddiasıyla paylaşıldı. 

kobe helicopter

27 Ocak 2020’de Twitter’da paylaşılan paylaşılan bir video, yaklaşık 14 bin kişi tarafından beğenildi. Videoda beyaz bir helikopterin bir binaya çarptığı ve binanın altındaki kalabalığın kaçıştığı görülebiliyor.

Ancak bu görüntülerin Kobe Bryant’ın kazasıyla ilgisi yok. Kazanın yaşandığı “Homer the Great” isimli bölüm,Stonecutters” olarak gösterilen gizli tarikatı merkezine alıyor.

Bölümde Bryant ile ilgili bir sahne yer almıyor. İlgili bölüme YouTube’dan ulaşmak da mümkün.

Bryant’ın yer aldığı bölümde kaza sahnesi yok 

Yukarıda yer alan helikopter sahnesi 26 Ocak’ta yaşanan kazayla alakalı olmasa da The Simpsons’da Bryant’ın temsil edildiği bir sahne bulunuyor. Ancak Bryant’ın elinde basketbol topunun olduğu sahne de helikopter kazasıyla ilgili değil. 

kobe kaza simpson

Kobe Bryant’ın yer aldığı sahnenin bulunduğu “The Falcon and the D'ohman” isimli bölüm 2011 yılında yayınlanmış. Dizinin bu bölümünde Homer Simpson, Springfield Nükleer Santrali’nde güvenlik görevlisi olarak çalışan “Wayne” isimli biriyle arkadaşlık kuruyor.

simpsons

\"\"

Wayne, Simpson ailesine yemeğe geldiği sırada daha önce aldığı özel dövüş eğitiminden bahsederek geçmişe gidiyor ve birçok ünlü isimle mücadele ediyor. Wayne’in karşılaştığı karakterlerden biri de Kobe Bryant. Wayne isimli karakter kendisine basketbol topu atmak isteyen Bryant’ın yüzüne yumruk atarak onu saf dışı bırakıyor ve sahne sonlanıyor. Bryant’a bölümün kalanında bir daha rastlanmıyor. Bölümün tamamı Dailymotion’dan da izlenebiliyor

Ses getiren bir olay yaşandığında, daha önce The Simpsons’da işlendiğini öne sürme akımı yeni değil. Nitekim Teyit, The Simpsons’ta Trump’ın Suudi Arabistan ziyaretinin tahmin edildiği ve The Simpsons’ın Greta Thunberg-Donald Trump karşılaşmasını öngördüğü gibi iddiaların doğru olmadığını daha önce de ifade etmişti. 

Sonuç olarak The Simpsons’a atfedilen görüntüler Legends Of Chamberlain Heights isimli diziye ait. Bahsi geçen bu iddia internette en çok karşılaşılan yanlış bilgi türlerinden “hatalı ilişkilendirme“ olarak tanımlanabilir. Diğer görüntüler The Simpsons isimli diziden olsa da Kobe Bryant’ın helikopter kazasıyla alakalı değiller. Bu görüntüler de yanlış bilgi türlerinden bağlamdan koparma olarak nitelenebilir.