The Simpsons'ta Kamala Harris'in ABD başkan yardımcısı olacağının tahmin edildiği iddiası

The Simpsons'ta Kamala Harris'in ABD başkan yardımcısı olacağının tahmin edildiği iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

The Simpson’ın 19 Mart 2000’de yayınlanan bölümünde Bart Simpson 30 yıl sonrasıyla ilgili tahminleri görüyor. Lisa Simpson da bu bölümde başkan yardımcısı değil, başkan olarak yer almış.

Kamala Harris ve Lisa Simpson’ın giysileri benzer.

Harris’in mor rengi kadın hareketine gönderme amacıyla seçmiş olabileceği tahmin ediliyor.

Harris'in inci kolye takmasının sebebinin ise ilk Afrika kökenli Yunan harfli kardeşlik olan Alpha Kappa Alpha’daki kız kardeşlerine selam vermek olduğu söyleniyor.

Bu içerik 2 yıldan daha eski tarihlidir.

ABD’de seçim sonuçlarının kesinleşmesinin ardından, 20 Ocak 2021’de ABD Başkanı Joe Biden ve Başkan Yardımcısı Kamala Harris, Washington DC'de düzenlenen bir törenle yemin ederek göreve başladı. Kamala Harris ilk kadın, ilk siyahi ve ilk Asya kökenli başkan yardımcısı oldu. Harris yemin töreninde mor bir giysi tercih etti. Bu tercih nedeniyle, The Simpsons dizisinin bir bölümünde Lisa Simpson’ın da aynı rengi giydiği, yani dizinin Kamala Harris’in başkan yardımcılığını önceden bildiği iddia edildi.

kamala harris iddia gorseli

Lisa Simpson başkan olarak tasvir edilmiş

Lisa Simpson’ın Donald Trump’tan sonra başkanlığının konu edildiği “Bart to the Future” bölümü ilk olarak 19 Mart 2000’de yayınlanmış. Bölümde Hintli bir kumarhane yöneticisi, Bart Simpson’a 30 yıl sonra geleceğinin nasıl olacağını söylüyor. Bu gelecek öngörüsünde Lisa başkanken, Bart serseri ve özenti bir müzisyen olarak karşımıza çıkıyor. Yani bölümde 2021 değil, 2030 yılından bahsedilmiş. 

Bu bölümde Lisa’nın üstünde mor bir takım elbise olduğu, inci küpe ve kolye taktığı görülüyor. Ancak Lisa Simpson başkan yardımcısı değil, başkan olarak göreve başlıyor. 

lisa simpson baskan giysi

The Simpsons 11. sezon 17. bölümünde Lisa Simpson’ın başkan olduğu görülüyor.

Lisa, görevi Donald Trump’tan devralıyor ve ciddi bir bütçe açığı olduğu söyleniyor. Senarist Dan Greany, bölümde Lisa’nın çözemeyeceği kadar büyük sorunlar yaratmak istediklerini ve bunun ancak Donald Trump’ın olası başkanlığında mümkün olacağı kanaatine vardıklarını söylemiş. Trump 2000 yılında yapılan seçimlerde başkanlık için Reform Partisi'nden aday adaylığını koymuş, kısa süre sonra çekilmişti. Bu durum da o dönemde The Simpsons bölümlerinden birine konu olmuştu. Trump'a yapılan atıf nedeniyle olay gerçeklere dayanıyormuş gibi gözükse de, Lisa Simpson’a Kamala Harris demek mümkün değil. 

İlginizi çekebilir: Simpsons, Trump'ın başkanlığını 2000'de öngörmüş müydü?

Harris’in mor giysisi ve incileri hakkında bazı tahminler yapıldı

Kamala Harris’le birlikte yemin törenine katılan kadınların mor tonlarındaki giysileri çokça konuşuldu. Michelle Obama da mora yakın bir renk tercih etti. Harris’in mor giysisiyle ilgili bazı tahminler yapıldı. Insider muhabiri Anneta Konstantinides, mor rengin Cumhuriyet kırmızısı ile Demokrat mavisini birleştiren bir işaret olarak görüldüğünü söyledi. Moda danışmanı Lauren Rothman ise, BBC'ye Harris'in mor giysisinin aynı zamanda, süfrajet hareketine (kadınlara eşit oy hakkı hareketi) bir gönderme olduğunu söyledi. Hareketin ana renklerinden birinin mor olduğu biliniyor.

Harris'in taktığı inci kolyenin ise ilk Afrika kökenli Yunan harfli kardeşlik olan Alpha Kappa Alpha’daki (AKA) kız kardeşlerine selam olduğu tahminleri yapıldı. AKA, 15 Ocak 1908'de Howard'da kurulan ülkenin ilk siyah kız birliğiydi. Kamala Harris de Howard Üniversitesi mezunu

Alpha Kappa Alpha kardeşliği de sosyal medyada bir paylaşım yaparak, 20 Ocak 2021’yi “Kamala D. Harris Günü” ilan ettiklerini ve bunu kutlamak için pembe tonlarda giyinip, incilerini takmalarını söylüyordu. İnciler, kardeşliğin bir sembolü. Kız öğrenci birliğinin kurucularından “yirmi inci” olarak bahsediliyor. Yeni üyelere de inci ile süslenmiş bir rozet veriliyor. 

İddia Snopes tarafından da incelenerek yanlışlandı

İlginizi çekebilir: Simpsonlar'ın 6 Ocak 2021’de ABD’de yaşanan olayları önceden bildiği iddiası