The Simpsons Çin'de ortaya çıkan koronavirüsü önceden bildi mi?

The Simpsons Çin'de ortaya çıkan koronavirüsü önceden bildi mi?

Yanlış Yanlış

Bulgular

The Simpsons'da daha önce konu edilen salgının yeni koronavirüs salgınıyla bir ilgisi yok.

Bölümde virüs taşıyan Çin'den değil, Japonya'dan geliyor.

Dizideki hastalık "Osaka flu" olarak adlandırılıyor.

Bu içerik 3 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan ve ABC gazetesi, Haberler.com, Bursahaberdar, İnternet Haber, Takvim gibi internet sitelerinde yer alan iddiaya göre, The Simpsons isimli çizgi dizi geçtiğimiz haftalarda Çin’de ortaya çıkan koronavirüs salgınını önceden bildi. Buna göre 1993 yılında yayınlanan dizinin bir bölümünde “Çin’den gelen virüslü paket” salgına sebep oluyor. Haberlerde dizinin geçtiği yer olan Springfield isimli şehirde ölümler yaşandığı da ifade ediliyor. 

The Simpsons’un Çin’den gelen koronavirüsü bildiği iddiasıyla paylaşılan video, sosyal medyada da ilgi çekti. Bazı kullanıcıları videoyu paylaşarak Çin’den alışveriş yapılmaması gerektiği konusunda uyarılarda bile bulundu. Video 28 Ocak 2020 tarihli Kanal D ana haber bülteninde de gösterildi.

The Simpsons’da daha önce konu edilen bir salgın var; ancak bahsi geçen bölümde virüs taşıyan kargo Çin’den değil Japonya’dan geliyor. Dizide bu hastalık “Osaka flu” olarak adlandırılıyor. Kaldi ki, dizinin ilk kez yayınlandığı Mayıs 1993’te ABD’de halihazırda “hantavirüs” isimli bir salgın vardı. Bölümde hayatını kaybeden bir karakter de yok. 

Simpsons'taki virüsün geldiği yer Çin değil Japonya

Salgının konu edildiği “Marge in Chains” isimli bölüm ilk olarak ABD’de Mayıs 1993’te yayınlanmış. Bahsi geçen bölümün tamamını buradan izlemek mümkün. Bölümde dizinin karakterlerinden Homer Simpson bir meyve suyu makinesi sipariş ediyor. Sipariş Japonya’nın Osaka kentindeki bir fabrikadan kargolanıyor.  

salgın simpsonlar

Portakal sıkma makinası paketlenirken çalışanlardan biri grip olduğunu ifade ediyor ve çalışma arkadaşına “lütfen müdüre grip olduğumu söyleme” dedikten sonra hapşırıyor. Kutuya giren virüsler Springfield’a kadar ulaşmayı başarıyor. Virüs birkaç kişiye daha bulaştıktan sonra bir daha ortada görünmüyor. Bölüm daha sonra Homer’in eşi Marge Simpson’nun hapishaneye düşmesiyle gelişen olaylara odaklanıyor. Haberlerde bahsedildiği gibi bölümde virüsten kaynaklı bir ölüm de yaşanmıyor. Yani bölümde yaşananların, Çin’de ortaya çıkan koronavirüs salgınıyla ortak bir yanı olduğunu söylemek zor. 

Bölüm yayınlandığı sıralarda hantavirüs salgını vardı

The Simpsons’ın “Marge in Chains” isimli bölümü Mayıs 1993’te yayınlandığında ABD’de halihazırda hantavirüs kaynaklı bir salgın yaşanıyordu. Nisan 1993’te ABD’nin New Mexico eyaletinde yaşayan Navajo isimli kızılderili kabilesine mensup bir kadın, grip benzeri semptomlarla hastaneye başvurdu. Ciğerlerinin su topladığı anlaşılan kadın, kısa süre sonra hayatını kaybetti. “Deer mice” olarak adlandırılan fare türünden insanlara bulaştığı anlaşılan hantavirüs, ABD’de dört köşe olarak adlandırılan Utah, Colorado, Arizona ve New Mexico eyaletlerini kapsadığı için “Four Corner Virüs” olarak da adlandırılıyordu. Nisan ve Mayıs 1993’te hastalığın bulaştığı 24 kişinin 12’si hayatını kaybetmişti. Dizi hantavirüs gibi o dönemin çok konuşulan salgın hastalıklarından etkilenmiş olabilir. 

Teyit yine 28 Ocak 2020’de yayımladığı bir analizde The Simpsons’ın basketbolcu Kobe Bryant’ın helikopter kazasını bildiği şeklindeki iddiaların doğru olmadığını ifade etmişti

Sonuç olarak The Simpsons’ın 1993 yılında yayınlanan bölümünde Çin’deki koronavirüsün tahmin edildiği iddiası doğru değil. İddiayı da yedi yanlış bilgi türünden hatalı ilişkilendirme kategorisine yerleştirmek mümkün.