The Simpsons'ın Beyrut patlamasını önceden tahmin ettiği iddiası

The Simpsons'ın Beyrut patlamasını önceden tahmin ettiği iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Görüntüler aralarında dokuz yıl fark olan iki ayrı bölümden alınarak birleştirilmiş.

Videonun ilk kısmında Homer’ın havai fişek aldığı sahne 1996 yılında yayınlanan yedinci sezon 25. bölüme ait.

İddia konusu videodaki mantar bulutuna yol açan patlama ise, 2004 yılında yayınlanan 16. sezon birinci bölüme ait.

Bu içerik 2 yıldan daha eski tarihlidir.

Beyrut’ta 4 Ağustos 2020 tarihinde meydana gelen patlama tüm dünyada ses getirdi. Patlamanın nedeninin kesinleşmemiş olması, sosyal medyada çeşitli iddialar yayılmasına neden oldu. Bu iddialardan biri de The Simpsons isimli çizgi dizinin bir bölümünde, Beyrut’ta yaşanan patlamanın gaipten haber verildiğine dairdi. İddiaların ardından “Simpsons” beş binin üzerinde aramayla Google Trendler’e de girdi.

beyrut simpsons min

Ancak iddia doğru değil. Görüntüler aralarında dokuz yıl fark olan iki ayrı bölümden alınarak birleştirilmiş. 

Görüntüler farklı bölümlere ait

İddiaya ait videoda dizinin baş karakteri Homer, havai fişek aldıktan sonra fitilini ocakta yakıyor ve büyük bir patlamayla bulunduğu alan yok oluyor. Patlama sırasında ortaya mantar şeklinde bir bulut çıkıyor. Beyrut’ta yaşanan patlama öncesinde de havai fişek fabrikasında yangın çıkması ve sonraki patlamanın mantar şeklinde buluta neden olması, görüntülerin Beyrut’u işaret ettiği iddialarının ortaya atılmasına neden oldu.

Ancak videonun ilk kısmında Homer’ın havai fişek aldığı sahne 1996 yılında yayınlanan yedinci sezon 25. bölüme ait. Homer bu bölümde 4 Temmuz Bağımsızlık Günü’nü kutlamak için yasa dışı bir marketten havai fişek satın alıyor. Evine götürüp ocakta ateşlediği bu havai fişeği daha sonra mutfak dolabına saklıyor; patlama yalnız dolaba ve evin tesisatına zarar veriyor.

İddia konusu videodaki mantar bulutuna yol açan patlama ise, 2004 yılında yayınlanan 16. sezon birinci bölüme ait. Halloween'e özel bu bölümde Homer çalıştığı nükleer santralde arkadaşı tarafından vurulması üzerine “Çekirdek imha” butonunun üzerine düşüp, diliyle patlamayı tetikliyor. Nükleer çekirdeğin patlamasıyla, yaşadıkları kasaba Springfield yok oluyor. Yani bu patlama havai fişeklerle bağlantılı değil.

Screen Shot 2020 08 05 at 3.39.24 PM

İddia konusu videoda bulunmamakla birlikte, bazı haber sitelerince kapak görseli olarak kullanılan bu patlama sahnesi ise 2 Mayıs 2010 tarihinde yayınlanan 21. sezon 20. bölüme ait. Bu bölümde Homer'ın çantasına konulan nükleer atığın bomba imha ekibince patlatılması sonucunda mantar şeklinde bir bulut oluşuyor. Bölümün beşinci dakika 50. saniyesindeki görüntülerin Beyrut ile bağlantısı bulunmuyor.

İnsanlığın başına gelen her büyük olayla ilgili The Simpsons dizisinde bir keramet arama alışkanlığı yeni değil. Teyit daha önce de The Simpsons ile ilgili birçok iddiayı çürütmüştü

Sonuç olarak iddia yanlış. Söz konusu video farklı tarihlerde yayınlanmış iki farklı bölümden parçalar birleştirilerek oluşturulmuş. İddia yanlış bilginin en yaygın yedi türünden olan manipülasyon ve çarpıtmaya örnek.