The Guardian’ın Selçuk Bayraktar’ın dünya savunma sanayisine 16 trilyon dolar zarar verdiğini yazdığı iddiası

The Guardian’ın Selçuk Bayraktar’ın dünya savunma sanayisine 16 trilyon dolar zarar verdiğini yazdığı iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

The Guardian’ın sitesinde Selçuk Bayraktar'ı içeren dört yazı ve haber bulunuyor.

The Guardian’ın makalelerinin hiçbirinde iddiada geçen ifadeler yer almıyor.

Yeni Akit’in haberinde kaynak olarak gösterdiği The Guardian makalesinde de böyle bir cümle geçmiyor.

Sosyal medyadaki paylaşımlarda The Guardian gazetesinde Selçuk Bayraktar’ın dünya savunma sanayisine verdiği zarar 16 trilyon dolar. Artık tankların bir önemi kalmadı” yazdığı iddia edildi.

bayraktar iddia paylasim

The Guardian'ın sitesinde böyle bir ifade geçmiyor

The Guardian gazetesinde Selçuk Bayraktar anahtar kelimesiyle tarama yapıldığında dört farklı yazıya ulaşılıyor.

Bu yazılardan birinde Türkiye’nin İnsansız Hava Aracı (İHA) alanında küresel bir güç olması yolunda Birleşik Krallığın etkisinden, diğerinde Türkiye’nin Etiyopya’ya İHA satışından söz ediliyor. Diğer iki yazıda ise Erdoğan’ın doğum kontrol karşıtı sözlerinden bahsediliyor.

“Selçuk Bayraktar ve 16 trilyon dolar zarar” anahtar kelimeleriyle İngilizce arama yapıldığında da hiçbir sonuca ulaşılamıyor.

Arama motorlarında detaylı tarama yapmaya devam ettiğimizde iddianın farklı dönemlerde dolaşıma girdiği görülüyor. Yeni Akit’in 22 Ekim 2020 tarihli haberi, söz konusu iddiayı The Guardian’ın Revealed: how UK technology fuelled Turkey's rise to global drone power başlıklı makalesine dayandırmış.

bayraktar akit

Bethan McKernan ve Dan Sabbagh tarafından yazılan makale 27 Kasım 2019 tarihinde yayınlanmış. Makalede Türkiye’nin İHA alanında küresel bir güç olma yolunda Birleşik Krallığın etkilerinden bahsediliyor. Yazıda silahlı Bayraktar TB2 insansız hava araçlarının Türk şirketi tarafından üretilmesine rağmen İngiliz şirketi EDO MBM Technology tarafından tasarlanan ve tedarik edilen Hornet füze rafı olmadan geliştirilemeyeceğine yer verilmiş.

Ancak The Guardian’ın kaynak gösterilen haberinde, sosyal medyada ve haber sitelerinde iddia edilen cümleler yer almıyor. 

Makalenin yazarlarından Bethan McKernan, 27 Kasım 2019’da kişisel Twitter hesabından makaleyi paylaşırken, “Günaydın. Dan Sabbagh ile yeni makalemiz. Türkiye’nin gelişmiş drone programı büyük bir ulusal gurur kaynağı ve şu anda SE TR, Suriye ve Irak’ta düzenli olarak saldırılar düzenliyor. Ancak İngiltere’nin yardımı olmadan bunların hiçbiri mümkün olmazdı” ifadelerini kullanmış.

İnsansız hava aracı (İHA) üreticisi Baykar’ın Teknoloji Lideri Selçuk Bayraktar ise bu tweeti alıntılayarak Mekanik kilit. Sizden almıyoruz, hiç almadık. Her koşulda çalışmadığı gibi çok pahalı. Çok daha gelişmişini, uygun maliyete kendimiz özgün tasarlayıp ürettik. Şurasını doğru yazmışsınız, Türkiye SİHA teknolojisinde dünyada ilk 3’te. Kendi göbeğini kendin kes. #MilliTeknolojiHamlesi diyerek cevap vermiş.

Baykar'ın TB-2 modeli insansız hava araçları savunma sanayinde adından söz ettiriyor. TB-2'ler Ukrayna-Rusya savaşında da sıkça gündeme gelmişti.