"The Goats" yazılı posterin açıldığı videonun Kılıçdaroğlu'nun Babala TV yayınından olduğu iddiası

"The Goats" yazılı posterin açıldığı videonun Kılıçdaroğlu'nun Babala TV yayınından olduğu iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Video, Kılıçdaroğlu’nun BaBaLa TV’deki Mevzular Açık Mikrofon programına ait değil.

Görüntüler, 23 Aralık 2022’de Kemal Kılıçdaroğlu’nun katıldığı "Gençlik Buluşmaları" isimli program sırasında Antalya’da kaydedilmiş.

21 Mayıs Pazar günü, Millet İttifakı Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu Mevzular Açık Mikrofon’un konuğu oldu. Çekimleri canlı yapılan program sırasında ve sonrasında bazı sosyal medya hesaplarından bir video yayılmaya başladı. 

İddiaya göre programda Kılıçdaroğlu’nu Ronaldo ve Messi’yle gösteren “G.O.A.T.” (Greatest of All Time – Tüm Zamanların En İyisi) yazılı bir pankart açıldı.

tomris hatun

Video Aralık 2022’den

Paylaşılan videonun sonunda Kemal Kılıçdaroğlu’na hediye edilen Antalyaspor atkısından da yola çıkarak, “Antalya,” “Kemal Kılıçdaroğlu,” ve “GOAT” anahtar kelimeleriyle Google araması yapıldığında, videonun 23 Aralık 2022’de Antalya’da düzenlenen Gençlik Buluşmaları’na ait olduğu bulunabilir. 

Bu buluşmaya ait videolar ve fotoğraflar Aralık 2022'de pek çok haber sitesinde yer bulmuş.

goat pankart

chp genel bakani kemal kilidarolu antalyada 2 52579309967 o

Mevzular Açık Mikrofon programının tanıtımı izlendiğinde de Kılıçdaroğlu'nun iddia videodaki kıyafetiyle farklılık görülebiliyor. Kılıçdaroğlu Antalya'daki programa kravatla katılırken, Mevzular Açık Mikrofon yayını sırasında kravat kullanmamış.

kilicdaroglu mam

kilicdaroglu antalya program

İddia şaka amacıyla ortaya çıkmış

Videoyu, Mevzular Açık Mikrofon’un Kılıçdaroğlu’nu konuk ettiği bölümle ilişkilendiren ilk paylaşım ise programın çekilmesinden bir gün önce bir Twitter kullanıcısı tarafından yapılmış.

Kullanıcı, tweetini ironi olarak paylaştığını belirtmesi videonun gerçekmiş gibi paylaşılmasının önüne geçmemiş.

nurullah mese ilk tweet

Oğuzhan Uğur da iddiaları yanlışladı

Mevzular Açık Mikrofon programının moderatörü Oğuzhan Uğur da iddiaya kendi Twitter adresinden cevap vererek, videonun kendi programına ait olmadığını ima etmiş. Oğuzhan Uğur’un cevabı üzerine iddiayı dile getiren hesap kendi tweetini silmiş.

oguzhan ugur cevap