The Economist'in 2023 Türkiye seçimleri araştırmasıyla ilgili iddialar

The Economist'in 2023 Türkiye seçimleri araştırmasıyla ilgili iddialar

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

The Economist’in dokuz sayfalık raporunda net bir biçimde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yeniden kazanacağı söylenmiyor.

Raporda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın seçimi az bir farkla veya sonuçlara itiraz ederek kazanabileceği belirtilmiş.

Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu’yla ilgili öngörüye göre, Kılıçdaroğlu anketlerde önde ve bu yüzden Erdoğan’ın 20 yıllık iktidarının bitmesi olası senaryolardan biri.

Paylaşımlara eşlik eden seçim anketi ve görseli, Economist Intelligence Unit'in raporunda yer almıyor.

Raporda muhalefetin seçimleri kazanmasının imkansız olduğuna dair bir ifade yok.

14 Mayıs 2023’te yapılacak seçime sayılı günler kala en sık karşılaşılan yanlış bilgilerden biri, anket ve araştırma sonuçları oluyor. 

Sosyal medyada, The Economist’in Türkiye seçimleriyle ilgili yaptığı araştırma sonuçları paylaşıldı. Araştırmada 81 ilde yapılan anket sonuçlarının paylaşıldığı söylenmiş ve raporda Erdoğan’ın seçimi kazanacağı gibi bazı iddialar ileri sürülmüş. 

İddia paylaşımını yapan hesap, raporun 106 sayfalık olduğunu, ancak altı sayfasını okuduğunu söylemiş.

the economist iddialari gorsel

Konu hakkında A Haber'de yer alan metne göre rapor, muhalefetin seçimleri kazanmasını "imkansız" olarak da niteliyor.

Rapordaki analizler çarpıtılmış

The Economist’e bağlı Economist Intelligence Unit’in yayınladığı dokuz sayfalık rapora resmi adresinden ulaşılabiliyor. Kurum, ülkeler hakkında birçok rapor hazırlıyor. Türkiye’yle ilgili raporda ise, seçime etki edecek deprem, ekonomi gibi birçok konunun detayına değinilmiş. 

Rapora göre, mevcut Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın seçimi ya dar bir farkla kazanabileceği ya da tartışmalı bir şekilde kazanacağı belirtilmiş. Ancak AK Parti’nin parlamento çoğunluğunu kaybedeceği de söylenmiş. Erdoğan iktidarının devam etmesi halinde enflasyonun yüksek seviyelerde seyretmeye devam edeceği ve ülkenin yatırımcılar için çekiciliğinin sınırlı kalacağı belirtiliyor. Ayrıca ülkenin Avrupa ve ABD'den uzaklaşmaya devam edeceği öngörülüyor. 

Bunların yanı sıra, Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu’yla ilgili de bazı öngörüler belirtilmiş. Buna göre, Kılıçdaroğlu anketlerde önde ve bu yüzden Erdoğan’ın 20 yıllık iktidarının bitmesi olası senaryolardan biri. Bu konuyla ilgili raporda tam olarak şu cümle kullanılmış: 

“However, the main opposition challenger, Kemal Kilicdaroglu, is now leading in opinion polls, and the risk of Mr Erdogan being defeated, after more than two decades of rule, is high.”

“Ancak ana muhalefet adayı Kemal Kılıçdaroğlu şu anda anketlerde önde ve Recep Tayyip Erdoğan'ın yaklaşık 20 yıllık yönetiminden sonra yenilme riski yüksek.”

Muhalefetin seçimi kazanmasının Türkiye için büyük değişiklikler anlamına geleceği, ancak seçim kazanılsa da Türkiye’nin yeni vizyonlarını uygulamasının kolay olmayacağı belirtiliyor. Yani raporda muhalefetin seçimi kazanma şansından imkansız olarak bahsedilmiyor.

Raporda bazı anketlere de yer verilmiş. Ancak bu anketler The Economist’in kendi yaptığı anketler değil. Örneğin, 23 Ocak, 23 Şubat ve 23 Mart 2023 tarihlerinde Metropoll Türkiye’nin yaptığı anket sonuçları paylaşılmış. Buna göre, son olarak 23 Mart 2023’te Kılıçdaroğlu’nun yüzde 44,6; Erdoğan’ın yüzde 42 oy olabileceği görülüyor. 

economist rapor metropollsonuc

Raporda yer verilen bir başka anket, Türkiye Raporu’nun Mart 2023 tarihli anketi. Ankette parlamento seçimleriyle ilgili Cumhur İttifakı, Millet İttifakı, HDP ve kararsızlar olarak oranlar paylaşılmış. 

economist turkiye raporu

Kararsızların yüzde 13’ten fazla olduğu, HDP’nin yüzde 10’a yakın oy aldığı ve ittifakların birbirlerine çok yakın seyrettikleri görülüyor. Raporda parlamento seçimiyle ilgili kullanılan tek anketin bu olduğu görülüyor. Paylaşımda bahsedilen, Memleket Partisi, Zafer Partisi gibi partilerin oy oranlarının olduğu bir ankete raporda rastlanmıyor. Kullanılan paylaşım görselinin de kaynağı The Economist olarak belirtilmiş olsa da, Economist'te böyle bir görsel de kullanılmamış.

Teyit, konuyla ilgili Economist Intelligence Unit'e ulaştı ve açık kaynaklarda erişilebilen dokuz sayfalık araştırma dışında bir rapor olup olmadığını sordu. Gelen yanıtta, raporun dokuz sayfalık olduğu ve 106 sayfalık başka bir çalışma olmadığı belirtildi.