Terk edilen bebeklerin kimliklerine anne adının Havva baba adının Adem olarak yazıldığı iddiası

Terk edilen bebeklerin kimliklerine anne adının Havva baba adının Adem olarak yazıldığı iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanunu’na göre bulunan çocuğun ana ve baba adı belirtilmemiş ise; nüfus müdürlüğünce ad ve soyad ile ana ve baba adı veriliyor.

Ana ve baba isimlerinin Adem ve Havva olacağına dair bir ifade yok.

Teyit’in ulaştığı Nüfus Müdürlüğü yetkilileri de bulunmuş çocuklara anne ve baba ismi olarak Adem ve Havva koyulduğu bilgisinin söz konusu olmadığını iletti.

Sosyal medyadaki bir paylaşımda, terk edilen bebeklerin kimliklerine anne adının Havva, baba adının Adem olarak yazıldığı iddia edildi. 

terk edilen bebeklerin kimlik ismi iddiasi

Nüfus Hizmetleri Kanunu’na göre, böyle bir uygulama yok  

Ebeveyni bulunamayan, terk edilmiş çocuklarla ilgili yasal yükümlülükler, 25 Nisan 2006 tarihli 5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanunu’na göre belirleniyor. Kanunda annesi babası olmayan çocuklar, “bulunmuş çocuklar” olarak tanımlanıyor. 

Kanunun 19.maddesinde, “bu kişiler hakkında düzenlenen tutanaklarda doğum tarihi, adı ve soyadı ile ana ve baba adı belirtilmemiş ise; nüfus müdürlüğünce ad ve soyad ile ana ve baba adı verilir. Doğum tarihi belirlenmemişse resmî sağlık kuruluşunca tespit edilmesi sağlanır.” ifadesi yer alıyor. 

Teyit, konuyla ilgili 25 Temmuz 2022 tarihinde CİMER’den İçişleri Bakanlığı’na bağlı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü'ne ulaştı. Ankara Çankaya İlçe Nüfus Müdürlüğü’nden 8 Eylül tarihinde iletilen cevapta Nüfus Hizmetleri Kanunu’nun 19. maddesinin uygulandığı, anne ve baba ismi olarak Adem ve Havva koyulduğu bilgisinin söz konusu olmadığını belirtti.