Taliban'ın Ukrayna'da yaşayan vatandaşlarını 24 Şubat 2022'de ülkeye dönmeye çağırdığı iddiası

Taliban'ın Ukrayna'da yaşayan vatandaşlarını 24 Şubat 2022'de ülkeye dönmeye çağırdığı iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Taliban hükümetinin böyle bir açıklaması yok.

İddiaya kaynak olarak gösterilen içerikler yalnızca Türkçe yayılmış.

Bu içerik 1 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada yapılan birçok paylaşımda, Taliban’ın Ukrayna’da yaşayan vatandaşlarına can güvenlikleri tehlikede diye Afganistan'a dönmeleri çağrısında bulunduğu iddia edildi. İddia, bazı haber sitelerinde de konu edildi.

İddia, 24 Şubat 2022 itibariyle Taliban'ın dönüş çağrısı üzerine kurulmuştu.

fotograf talibanin afgan vatandaslari cagirdigi iddiasi

Taliban Afganistan vatandaşlarını ülkeye geri çağırmadı

Taliban’ın Afganistan vatandaşlarını güvenlik endişesi nedeniyle ülkeye çağırdığıyla ilgili hükümetin resmi Dışişleri Bakanlığı internet sitesinde bir açıklama bulunmuyor. Eğer böyle bir çağrı olsaydı, vatandaşlarına ulaşmanın en kapsayıcı ve kolay yolu olan resmi internet sitesinde ya da sosyal medya hesaplarında duyurunun yayınlanması gerekirdi.

Misal Türkiye, askeri hareketlilik başlamadan önce Ukrayna’ya seyahat edecek kişileri uyardığı çağrıyı Dışişleri Bakanlığı internet sitesinden
duyurmuştu.

Taliban’ın Ukrayna’ya ilgili yaptığı tek açıklama, Taliban geçici hükümetinin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Abdul Kahhar Belhi’nin, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşım. Daha sonra internet sitesinde de yer alan açıklamada Abdul Kahhar Belhi, Taliban yönetiminin Ukrayna'daki gelişmeleri yakından izlediğini ve sivil kayıpların artmasına endişe duyduklarını söyledi. Belhi Rusya’nın müdahalesi konusunda tarafsız olduklarını belirterek, tarafları diyalog ve barışa çağırdı; her iki taraftan da Ukrayna'da yaşayan Afgan öğrenci ve göçmenlerin güvenliğini sağlamasını istedi.

Ancak Taliban’ın bu hariç ülkedeki Afganistan vatandaşlarıyla ilgili resmi bir açıklaması yok.

fotograf afganistan aciklama

İddiaların ortaya atıldığı tarih 24 Şubat 2022’de Ukrayna’nın hava ve deniz trafiği kapalı olduğundan, herhangi bir ülkenin vatandaşlarını ülkeye çağırmasının bir karşılığı da yok.

Konuyla ilgili İngilizce, Rusça, Ukraynaca ve Peştuca anahtar kelimelerle arama yaptığımızda, iddaya kaynak olarak sunulabilecek güvenilir bir kaynakla karşılaşmıyoruz. İddialar ve iddialara kaynak olarak gösterilen paylaşımlar Türkçede yoğunlaşıyor.

Yoğun çatışmalar ardından 15 Ağustos 2021’de Taliban, başkent Kabil’i kuşatmış ve Afganistan hükümetini devralmıştı

Belhi, 26 Şubat 2022'de, Twitter hesabı üzerinden Taliban yönetiminin Ukrayna'daki vatandaşlarını tahliye etmeye başlayacağınu duyurdu.

Güncelleme: 26/02/2022

Taliban yönetiminin 26 Şubat 2022'de vatandaşlarını Ukrayna'dan tahliye kararı alması üzerine başlık, giriş ve metinde eklemeler yapıldı.