Taliban liderinin akıncılarını Türkiye’de konuşlandırdıklarını açıkladığı iddiası

Taliban liderinin akıncılarını Türkiye’de konuşlandırdıklarını açıkladığı iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Abdulgani Birader’in Türkiye’de devrim yapacağını söylediği bir açıklamaya açık kaynaklar üzerinden ulaşılamıyor

Taliban hükümetinin böyle bir açıklaması yok.

Afganistan İslam Emirliği Sözcüsü Zabihullah Mücahid, iddiayı yanlışladı.

İçerikler yalnızca Türkçe yayılmış.

Sosyal medyada paylaşılan gönderilerde, Taliban lideri Abdulgani Birader’in “Akıncılarımız Türkiye’de konuşlandırıldı. Cundullah ve Hizbullah ile birlikte bir devrim yapmak üzere bekliyoruz. Türkiye’yi de kendi dünyamızda görmek için mücadele ediyoruz” dediği öne sürüldü.

taliban devrim iddiasi

Afganistan İslam Emirliği Sözcüsü iddiayı yanlışladı

Abdulgani Birader’in Türkiye’de devrim yapacağını söylediği bir açıklamaya açık kaynaklar üzerinden ulaşılamıyor. Anahtar kelimelerle İngilizce, Türkçe, Urduca, Peştuca ve Farsça olarak bu aramayı yaptığımızda, anlamlı bir sonuca ya da güvenilir bir kaynağa rastlanmıyor.

İçeriklerin yalnızca Türkçe olarak yayılması da dikkati çekici. 

Afganistan’ın resmi haber ajansı Bakhtar’da ve Taliban hükümetinin resmi internet sitelerinde böyle bir açıklamaya rastlanmıyor. Nitekim Afganistan İslam Emirliği Sözcüsü Zabihullah Mücahid, İlke Haber Ajansı‘na (İLKHA) yaptığı açıklamada Molla Abdulgani Birader’in böyle bir açıklama yapmadığını, Afganistan İslam Emirliği’nin bu yönde bir politikasının olmadığını ve Türkiye ile kardeş olduklarını belirtti.

Zabihullah Mücahid’in tam açıklaması şöyle:

Selamün Aleyküm. Kardeş ülke Türkiye’de Molla Birader hakkında yayımlanan açıklamalar gerçeği yansıtmıyor. Sayın Molla Birader’in böyle bir açıklaması yok. Afganistan İslami Emirliği’nin böyle bir politikası da yok. Hiçbir ülkenin iç meselesine müdahale etmiyoruz. Hiçbir ülke ile de sorun yaşamak istemiyoruz. Türkiye bizim kardeş ülkemiz. Onlara güveniyoruz. Yakın ilişkilerimiz var. Yayımlanan şey gerçeği yansıtmıyor ve bu iddiayı kabul etmiyoruz.

Ek olarak gazeteci Levent Kemal, bu iddiayı Taliban’a ve karşıtlarına sorduğunu söyledi ve sosyal medyada dolaşan açıklamanın gerçek olmadığını belirtti. Benzer şekilde Ortadoğu ve küresel çatışmalar üzerine danışmanlık veren Halid Abdurrahman da bu açıklamanın baştan aşağı uydurma olduğunu ifade etti.

Teyit, konuyla ilgili bilgi almak için iddiayı yaygınlaştıran paylaşımın sahibi Militer Doktrin hesabına ulaştı. Militer Doktrin, iddiayı ilk olarak 23 Derece isimli hesaptan görüp paylaştığını, bu paylaşımın bir uyarı olduğunu söyledi. İddiayı, eğer gerçekten böyle bir şey varsa açıklansın diye özellikle paylaştıklarını ekledi. Açıklama kesin olsaydı farklı bir şekilde paylaşacağını belirtti.

Bu açıklamadan yola çıkarak iddiayı yaygınlaştıran hesapların açıklamanın gerçekliği ve kaynağı hakkında yeterince bilgileri olmadığı söylenebilir.

Hizbullah ve Taliban’ın arasındaki ilişki dostane değil

İddiayla ilgili bir diğer önemli nokta ise iddiada adı geçen öznelerin ilişkisi. 

Taliban, Afganistan'da güncel olarak yönetimi elinde bulunduran İslamcı hareket ve askeri organizasyon olarak biliniyor. Türkiye’deki Hizbullah, İslami hareket “Akıncılar” içindeki kökten dincilerin bir araya gelmesiyle ortaya çıkan bir örgüt. Cundullah ise İran'da yaşayan Sünni Müslümanların hakları için mücadele ettiğini bildiren başka bir İslamcı örgüt.

Bu üç özne dini bağlamda İslamcı bir örgüt olarak ortaklaşsa da, organik ilişkileri bulunmuyor. Hatta Taliban ve Hizbullah’ın pek dostane ilişkisi yok. 

Gazeteci Levent Kemal, Taliban bir örgütle işbirliği için masaya oturacaksa, Hizbullah’ın muhtemelen listeye bile girmeyeceğini düşünüyor. Bu örgütün Türkiye’de bir devrim yapmak için yanyana gelmesi pek olası görünmüyor.