Taksim saldırısıyla ilgili önergenin AK Parti ve MHP oylarıyla reddedildiği iddiası

Taksim saldırısıyla ilgili önergenin AK Parti ve MHP oylarıyla reddedildiği iddiası

Doğru Doğru

Bulgular

HDP, Taksim saldırısının araştırılmasına yönelik bir Meclis araştırma önergesi verdi.

Önergenin dilekçesinde "iktidarın Suriye dış politikası bağlamında ÖSO-HTŞ vb. yapılarla olan ilişkileri ve bunun siyasal-toplumsal etkilerinin araştırılması" ifadesine yer verilmiş. Önergede Taksim saldırısının araştırılmasına da değiniliyor.

Genel Kurul tutanaklarında önergenin reddedildiği anlaşılıyor.

Oylamaya ilişkin görüntüler incelendiğinde de AK Parti ve MHP'nin ret oyu verdiği tespit edilebiliyor.

Sosyal medyada AK Parti ve MHP oylarıyla Taksim saldırısının araştırılması için verilen önergenin reddedildiği öne sürüldü

taksim onerge meral danis

Meclis araştırma önergesi Taksim saldırısına yönelik

Araştırmamıza Türkiye Büyük Millet Meclisi araştırma önergeleri arşivini sorgulayarak başlıyoruz. Meclisin sitesinde yer alan araştırma önergeleri kısmı tarandığında HDP'nin 23 Kasım 2022 tarihinde verdiği önerge bulunabiliyor. Önergenin giriş bölümünde şu ifadeler yer alıyor:

İktidarın Suriye Dış Politikası bağlamında ÖSO-HTŞ vb. yapılarla olan ilişkileri ve bunun siyasal-toplumsal etkilerinin ortaya çıkarılması amacıyla Anayasa’nın 98’inci, İçtüzüğün 104 ve 105’inci maddeleri uyarınca Meclis Araştırması açılmasını arz ve teklif ederiz.”

taksim onerge kapak goruntusu

HDP Grup Başkan Vekili Meral Danış Bektaş'ın da iddiaya konu araştırma önergesini sosyal medya hesabından paylaştığını görüyoruz.

23 Kasım 2022 tarihli TBMM Genel Kurul tutanağı incelendiğinde konunun gündeme geldiği anlaşılabiliyor.

onergenin gundeme alinmasi

HDP Grup Başkan Vekili Bektaş’ın sosyal medya hesabından paylaştığı araştırma önergesinin metni incelendiğinde, araştırma önergesinin içerisinde Taksim saldırısına değinildiği görülebiliyor:

HUT9ye9bczIE3FGL6vVZOx_Bh5LtjasDSsS2oG9gucgSmWJI6HFc1duX_QcuqMCX8LOD3JtdXXwEeOGHnCfkyrYiZZFLvX5AhYk2aCwviibHqYX zm6fOhRCA7vw0BSANkTRdmh7dtUqrEintK_iRSArFwgMWZJ5u QOdBQ97GB4N_5OMcpeYeVkq4K5m

Kaynak: Meral Danış Beştaş'ın paylaşımı

Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurul tutanağı incelenmeye devam edildiğinde de Meclis araştırma önergesinin içeriğinin Taksim saldırısına yönelik olduğu doğrulanıyor.

Araştırma önergesi AK Parti ve MHP oyları ile reddedildi

Önerge, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde 23 Kasım 2022 tarihinde görüşülmüş. Meclis Genel Kurul tutanaklarından önergenin reddedildiği bilgisine ulaşılabiliyor

Meclisten yapılan yayını incelediğimizde de oylama sırasında AK Parti ve MHP’nin ret oyu verdiği görülüyor.

Oylamanın olduğu bölüm yavaşlatılmış izlendiğinde de ret oyu verenler net seçiliyor.

Reddedilme anının ekran görüntüsünden de bu an daha iyi tespit edilebiliyor.

reddetme ani goruntusu

tbmm oturma duzeni onerge

Oturumda oylama sonrası konuşan HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç'un sözlerinden de önergenin reddedildiği anlaşılıyor.

saruhan oluc reddedilme sonrasi aciklama
23 Kasım 2022 tarihli Meclis Genel Kurul Tutanağı incelenmeye devam edildiğinde AK Parti ve MHP milletvekillerinin meclis araştırma önergesi hakkında, “
Hedef şaşırtma ve PKK'yı aklama çabası” cümlelerini kurduğu görülüyor

Meclis Genel Kurul tutanağına göre AK Parti ve MHP milletvekillerinin önergeyi kabul etmemesinin gerekçesi olarak "saldırının zanlısının zaten yakalanmış ve yargılanıyor olması" gösterilmiş.

Konu ile alakalı internet araştırması yapıldığında da önergenin AK Parti ve MHP oyları ile kabul edilmediği bilgisi doğrulanıyor.

İstiklal Caddesi'nde 13 Kasım'da 16.20 sıralarında düzenlenen bombalı saldırıda altı kişi yaşamını yitirmiş, 81 kişi yaralanmıştı. Saldırının faili Ahlam Albashır’ın sorgusunda PKK/PYD/YPG tarafından özel istihbarat elemanı olarak yetiştirildiğini itiraf ettiği açıklanmıştı.

Güncelleme: 28/11/2022

Meclisin veri bankasına eklenen önergenin bilgileri eklendi.