Tabut görselinin Bitlis askeri helikopter kazasından sonra kaydedildiği iddiası

Tabut görselinin Bitlis askeri helikopter kazasından sonra kaydedildiği iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Tabut fotoğrafı 2007 yılında Hakkari’de hayatını kaybeden Piyade Kıdemli Binbaşı Murat Özyalçın’ın cenazesine ait.

Cenaze görseliyle karşılaştırmak için kullanılan makam araçlarının yer aldığı fotoğraf da yeni değil, 2014 yılında kaydedilmiş. Fotoğrafta bakanların makam araçları yer alıyor.

Diğer makam aracı fotoğrafı ise Rize Valisi Kemal Çeber’in makam aracı olarak Şubat 2020’de paylaşılmıştı.

Bu içerik 2 yıldan daha eski tarihlidir.

4 Mart 2021 tarihinde Bingöl’den Tatvan’a giden ve 11 askerin hayatını kaybetmesine neden olan askeri helikopter kazası, büyük bir üzüntü yaratmakla kalmadı, öfke hissi çok sayıda şüpheli bilginin yayılmasına da neden oldu. 

Paylaşılan bir tabut görselinin de, askeri helikopter kazasından sonra hayatını kaybeden bir askere ait olduğu öne sürülüyordu. Başka bazı paylaşımlarda yanda yer alan ikinci görselin de 2021 model makam araçlarını gösterdiği iddia ediliyordu. Paylaşımların ardındaki motivasyonunun, kamu kaynaklarının askeri personelin güvenliği yerine gösterişe harcandığı inancı olduğu anlaşılıyor.  

bitlishelikopterkazasitabutgorsel

Tabut görseli 2007 yılına ait

Tabut fotoğrafını tersine arattığımızda, 2007 yılında Hakkari’de hayatını kaybeden Piyade Kıdemli Binbaşı Murat Özyalçın’ın cenazesinde çekildiğini öğreniyoruz. 

cenaze kamyonet tabut 2007 gorsel

Cenazenin kamyonete konması, havalimanına askeri karşılama takımının girememesinden kaynaklı. 2007 yılında Van’dan İstanbul’a gönderilen cenaze, aprona askeri karşılama giremeyince, aprondaki işçiler tarafından taşınmış. İşçiler binbaşının bayrak sarılı tabutunu kargoların ve yolcu bavullarının taşımasında kullanılan kamyonete yerleştirmiş. Kamyonette yer alan bavul ve çantalar da Özyalçın’a ait. Sonrasında askeri yetkililerce teslim alınan cenaze, askeri araçlar eşliğinde GATA’ya götürülmüş.

Binbaşının cenazesinin kısa süre için de olsa kamyonete konması o dönem de tepkiyle karşılanmıştı.

Binbaşının kamyonetteki cenazesinin farklı açıdan çekilmiş halleri de paylaşılmış. İki görsel de zaman zaman farklı bağlamlarda dolaşıma giriyor.

binbasininkamyonettekicenazesininfarkliacidangorunumu

Görseldeki makam araçları 2021 model değil

Cenaze görseliyle karşılaştırmak için kullanılan makam araçlarının yer aldığı fotoğraf da yeni değil, 2014 yılında kaydedilmiş. O sene cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ardından toplanan bakanlar kurulu toplantısına katılan bakanların araçlarını gösteriyor. 

makamaraclari2014

Türkiye’de siyasilerin makam araçları sık sık eleştiri konusu haline geliyor. Bu fotoğraf da konunun gündeme getirildiği haberlerde sıklıkla kullanılıyor.

Diğer makam aracı fotoğrafı ise Rize Valisi Kemal Çeber’in makam aracı olarak Şubat 2020’de paylaşılmıştı. 1 milyonun üzerinde değere sahip olan makam aracı eleştiri konusu olmuştu.

rizavalisininmakamaraci