Tablonun bazı illerdeki koronavirüs vakalarını gösterdiği iddiası

Tablonun bazı illerdeki koronavirüs vakalarını gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Tablodaki veriler Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın 23 Mart 2020 tarihinde yayınladığı ve yurtdışından gelip karantinaya alınan kişilerin sayısını gösterdiği listeden kesilerek alınmış.

Sağlık Bakanlığı koronavirüs (Covid-19) vakalarının hangi illerde görüldüğü bilgisini iddianın sosyal medyada yayıldığı tarihte açıklamamıştı.

Bu içerik 3 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan bir tablodaki değerlerin, Türkiye’de bazı illerdeki koronavirüs vakalarını gösterdiği iddia edildi. Tabloya göre Ankara’da 3 bin 58, İstanbul’da ise bin 955 vaka tespit edildi. Tabloda diğer illeri de görmek mümkün.

25 Mart 2020’de Facebook’a yüklenen görsel, şimdiye kadar yaklaşık bin kişi tarafından paylaşıldı

koronavirus il sayi

Ancak tablonun Türkiye’de bazı illerdeki koronavirüs vakalarını gösterdiği iddiası doğru değil. Tablodaki veriler Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın 23 Mart 2020 tarihinde yayınladığı ve yurtdışından gelip karantinaya alınan kişilerin sayısını gösterdiği listeden kesilerek alınmış. 

Tablo karantina altındaki vatandaşları gösteriyor

Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın internet sitesinde görselin tamamına ulaşılabiliyor. Grafiğin tamamı incelendiğinde, değerlerin 23 ilde karantinaya alınan 11 bin 296 vatandaşın illere dağılımını gösterdiği anlaşılabiliyor.

karantina virus

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Kasapoğlu da görseli 23 Mart 2020’de Twitter hesabından paylaşmış. Tablo bazı yayın organları tarafından da haberleştirilmiş

Bakanlık vaka sayılarının hangi illerde olduğunu açıklamıyor

Sağlık Bakanlığı koronavirüs (Covid-19) vakalarının hangi illerde görüldüğü bilgisini şimdilik açıklamıyor. Ancak Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 25 Mart 2020’deki basın toplantısında, il bazındaki verilerin gerektiğinde açıklanabileceğini söyledi. Salgının Türkiye’deki seyri, Sağlık Bakanlığı’nın internet sitesinde verilerle paylaşılacak.

saglık bakanligi tablo

Sağlık Bakanlığı’nın verilerin nasıl açıklanacağını gösterdiği örnek tablosu 

Türkiye salgının hızlı ilerleyişinin önüne geçebilmek için yurtdışından gelenleri belirlenen gözlem merkezlerinde 14 gün karantinada tutmaya karar vermişti

Bakan illerdeki dağılımı açıkladı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 1 Nisan 2020'de düzenlediği basın toplantısında yeni koronavirüsün illerdeki dağılımını açıkladı. Virüsün en çok görüldüğü il 8 bin 852 vakayla İstanbul oldu. Şimdiye kadar İzmir'de 853, Ankara'da 712 vaka tespit edildi. Anadolu Ajansı'nın konu hakkındaki haberinde ise Türkiye'deki tüm illeri incelemek mümkün.

Sonuç olarak paylaşılan liste illerdeki vaka sayılarını göstermiyor. 26 Mart 2020 itibariyle bakanlık illere ilişkin vaka sayılarını paylaşmadı. Bahsi geçen iddiayı yanlış bilgi türlerinden “bağlamdan koparma” olarak nitelemek mümkün. 

Güncelleme: 02/04/2020

Sağlık Bakanı tarafından açıklanan illere göre vaka sayıları eklendi.