Syriza partisinin Yunanistan’daki yangın için bağış kampanyası başlattığı iddiası

Syriza partisinin Yunanistan’daki yangın için bağış kampanyası başlattığı iddiası

Doğru Doğru
Bu içerik 4 yıldan daha eski tarihlidir.

teyit.org’a ihbar olarak gönderilen bir metnin, geçtiğimiz günlerde Yunanistan’da meydana gelen yangın felaketi için iktidardaki Syriza partisinin yardım çağrısı olduğu iddia edildi. Syriza’nın logosunun bulunduğu ve “Yunan halkının dostları” şeklinde başlayan 25 Temmuz 2018 tarihli metinde, yangın mağdurları için açılan bir banka hesabının olduğu belirtilerek bir IBAN numarası da paylaşıldı.

WhatsApp’ta da yayılan mesajın ardından kullanıcılar söz konusu metnin bir dolandırıcılık girişimi olduğundan şüphelendi.

syriza 1

Syriza yardım kampanyası başlattı

Yunanistan’da yaşanan yangınların ardından Syriza tarafından bir yardım kampanyası düzenlendiği ve bir IBAN numarası açıldığı iddiası doğru.

Söz konusu duyuruya Yunanistan Cumhuriyeti’nin resmi internet sitesi government.gov.gr’de de rastlamak mümkün. 25 Temmuz 2018 tarihli bir haberde yangın kurbanları için özel bir hesap açıldığı belirtiliyor. Ayrıca açılan bu hesabın yönetiminin, Parlamento Başkanı, Altyapı ve Ulaştırma Bakanı ve Maliye Bakanlığı'nın katılımıyla üç kişilik bir komitede olduğu da ifade ediliyor.

Aynı zamanda içerikte hesap ve IBAN numaralarının yer aldığı Yunanca ve İngilizce görsellere rastlanabiliyor. teyit.org’a ihbar olarak gönderilen belgedeki IBAN numarası ve Yunanistan Cumhuriyeti’nin internet sayfasında paylaşılan görsellerdeki numaranın uyuştuğunu söylemek de mümkün.

syriza yardım kampanya

Yunanistan Cumhuriyeti resmi web sitesinden alınan ekran görüntüsü

Yardım kampanyasına ait görselin Yunanistan Cumhuriyet’nin resmi Twitter ve Facebok hesabında da paylaşıldığı görülebiliyor.

Ankara Yunanistan Büyükelçiliği tarafından Twiiter’da paylaşılan bir gönderide de Doğu ve Batı Attika’daki yangınlar için yardım kampanyasının düzenlendiği belirtiliyor ve daha önce bahsi geçen IBAN numarası paylaşılıyor.

buyukelcilik yunanistan yardım

Yunanistan’ın düzenlediği yardım kampanyasına ait olduğu iddiasıyla paylaşılan görselde yer alan “[email protected]” isimli mail adresinden de söz konusu belge istenebiliyor. [email protected] tarafından teyit.org’a gönderilen “SYRIZA_wildfire_victims_Bank_Account” (Yangın Kurbanları Banka Hesabı) başlıklı maili görmek mümkün.

syriza