Suudi Arabistan’ın Türkiye'den beş yıl hacı alınmayacağını duyurduğu iddiası

Suudi Arabistan’ın Türkiye'den beş yıl hacı alınmayacağını duyurduğu iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Suudi Arabistan Türkiye’den beş yıl boyunca hacı kabul edilmeyeceğini duyurmadı.

Bu konuda Suudi ve Türk kaynaklarda herhangi bir bilgi bulunmuyor.

Diyanet Teyit'e bilginin gerçeği yansıtmadığını açıkladı.

Bu içerik 2 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan ve Teyit’e ihbar olarak gelen iddiaya göre Suudi Arabistan beş yıl boyunca Türkiye’den hacı kabul etmeyeceğini açıkladı. 

suudiarabistanhaciddiasi

Beş yıl boyunca hacı alınmayacağı duyurulmadı

Suudi Arabistan’ın hac ve umre organizasyonunu yürüten Hac ve Umre Bakanlığı internet sitesinde Türkiye’ye hac ambargosu uygulanacağına dair herhangi bir açıklama bulunmuyor. Diyanet İşleri Başkanlığı (DİB) Hac ve Umre Genel Müdürlüğü’nün internet sitesinden de konuyla ilgili herhangi bir duyuruya rastlamıyoruz

Teyit Diyanet'e bağlı Hac Hizmetleri Daire Başkanlığı'na da ulaştı. Görüşülen yetkili iddiaların doğru olmadığını belirtti. Yetkili olası gelişmelerin Hac ve Umre Genel Müdürlüğü resmi internet sitesinden duyurulduğu bilgisini de verdi.

İddia geçmiş yıllarda da gündeme gelmişti. 2019 yılında Suudi Arabistan’ın 2020, 2021, 2022 yılları arasında, üç yıllık süreçte, Türkiye’den hacı kabul etmeyeceğini duyurduğu öne sürülmüştü. Ancak Diyanet İşleri Başkanlığı 2020 ila 2022 yıllarında Türkiye’ye hac ambargosu uygulanacağı iddialarının doğru olmadığını, iddiaların asılsız olduğunu açıklamıştı. Hac Umre ve Seyahat Acentaları Derneği (HURSAD) Başkanı Diyaeddin Şahin de hac ambargosu iddialarının gerçek dışı olduğunu söylemişti. 

Yıllık hac vizeleri bireysel başvurulara göre değil, Diyanet ile Suudi Arabistan arasında yapılan anlaşmaya göre tespit ediliyor. Gidecek kişi sayısı Suudi Arabistan’ın belirlediği hac kotasına göre belirleniyor.

Salgın nedeniyle Türkiye’den hac kafilesi gidemedi

Diyanet İşleri Başkanlığı ile Suudi Arabistan yetkilileri arasında imzalanan “2020 yılı Hac Protokolü” kapsamında 2020 yılında 83 bin 430 kişi hacca gidecekti. Ancak Covid-19 salgını nedeniyle, Suudi Arabistan’ın aldığı karar doğrultusunda yalnız Suudi vatandaşlar hac ziyareti yapabildi. Diyanet de hacı adaylarının haklarının 2021 yılına devredileceğini ve ücretlerinin iade edileceğini açıkladı.

Diyanet İşleri Başkanlığı’nda yer alan bilgilere göre salgın olmasaydı ilk kafile 22 Haziran 2020’de, son kafile ise 25 Temmuz’da gidecekti. Hacdan dönüşler ise 6 Ağustos, 2 Eylül tarihleri arasında olacaktı.

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş da konuyla ilgili açıklama yaparak 2020 yılında kura sonucu hacca gitmeye hak kazanan vatandaşların kura haklarının korunacağı bilgisini vermişti. Bunun yanı sıra Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, Mayıs 2020’de Suudi Arabistan Hac ve Umre Bakanı Muhammed Salih bin Tahir Benten ile telefon görüşmesi gerçekleştirmiş, salgın ile ilgili gelişmelerin hac organizasyonuna olabilecek etkilerinin ele aldığı görüşüldüğü açıklanmıştı.

Hac ve Umre Hizmetleri Genel Müdürlüğü de, Suudi Arabistan Hac ve Umre Bakanlığı ile irtibat halinde olduklarını süreci beraber yürüttüklerini belirtmiş. Ayrıca müdürlük Suudi Arabistan Hac ve Umre Bakanlığı tarafından resmi bir kararın çıkması halinde bunun kamuoyuyla paylaşılacağı bilgisini vermiş. 

Umre ziyaretleri yeniden başladı

Suudi Arabistan’ın salgın nedeniyle altı ay ara verdiği umre ziyaretleri de Ekim ayında yeniden başladı. Suudi Arabistan İçişleri Bakanlığı 23 Eylül’de yaptığı açıklamada umre yapmak isteyenlerin 4 Ekim’den itibaren Mekke’de, Kabe’nin de içinde bulunduğu Mescid-i Haram’ın yüzde 30’luk kapasiteyle açılacağını, 18 Ekimden itibaren ise Mescid-i Haram ile Mescid-i Nebevi’deki Ravza-i Şerif’in yüzde 75 kapasiteyle ülke içinden ziyaretçileri kabul edileceğini açıklamıştı. Üçüncü aşamada ise 1 Kasım itibariyle yerli ve yabancı ziyaretçiler kabul edilecek. Diyanet İşleri Başkanlığı da internet sitesinde koronavirüs ile mücadele tedbirleri kapsamında umre turlarının ileri bir tarihe ertelendiğini belirtmiş.

Suudi Arabistan'ın 2017 yılında Katar ile tüm diplomatik ilişkilerini kesmesi nedeniyle, Katarlı hacı adaylarına zorluklar çıkardığı açıklanmıştı. Suudi Arabistan’ın Katar Hava Yolları’na doğrudan uçuş yasağı getirmesi, iki ülkenin kara sınırının kapatılmasıyla hacı adaylarının ülkeye girişi zorlaştırılmıştı. Bu engelleme girişimleri dışında, Suudi Arabistan’ın herhangi bir ülkeden gelen hacı adaylarına yasak getirmediği biliniyor.

Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Mısır’ın 2017 yılında Katar’a boykot kararına rağmen Türkiye’nin Katar’ın yanında yer alması Türkiye Suudi Arabistan ilişkilerinin gerilmesine neden olmuştu. Öte yandan Suudi Arabistanlı muhalif gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın İstanbul Başkonsolosluğu’nda cinayetini aydınlatma çabaları da siyasi gerilimlere neden oldu.