Suudi Arabistan’ın TL’yi değersiz para ilan ettiği ve kurdan çıkardığı iddiası

Suudi Arabistan’ın TL’yi değersiz para ilan ettiği ve kurdan çıkardığı iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Ekonomi haberlerinde bu iddiayı destekleyen herhangi içerik yok ya da böyle bir gündem yok.

Suudi resmi kurumların sitelerinde bu yönde bir açıklamaya rastlanmıyor.

Suudi Arabistan’da finansla ilgili sitelerin hepsinden Türk Lirası’nın değerine ulaşılabiliyor.

Bu içerik 2 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada sıkça paylaşılan bir iddiaya göre Türk Lirası, Suudi Arabistan piyasasında kurdan çıkarıldı ve ‘kullanılmayan değersiz paralar’ kategorisine alındı. İddia sonrası okuyuculara hatırlatılan konu ise 2015’te hayatını kaybeden Kral Abdullah bin Abdulaziz el-Suud’un ölümü üzerine Türkiye’de ilan edilen bir günlük yas oldu. İddiaya inanarak, TL’nin hızla değer kaybetmesi sonrası bunun doğal olduğu yorumunu yapan birçok kullanıcı olduğu görülebiliyor.

iddia gorsel

İddiayı doğrulayan resmi açıklama yok

İddia konusu paylaşımlarda konuya ilişkin herhangi bir kaynak belirtilmemiş. Suudi Arabistan Maliye Bakanlığı ve Ekonomi ve Planlama Bakanlığı’nın resmi internet sitesine girip konuyla ilgili anahtar kelimelerle arama yaptığımızda herhangi bir açıklama veya bildiriye rastlamıyoruz. Yine aynı sitelerde, ‘kullanılmayan değersiz paralar’ benzeri bir kategoriye ilişkin arama yaptığımızda da hiçbir sonuca ulaşılamıyor. 

Diğer yandan, Suudi Arabistan Para Ajansı’nın internet sitesinde, ‘Finance and Exchange Rate’ bölümünden Türk Lirası’nın güncel değeri ile ilgili bilgi almak 17 Ağustos 2020 itibariyle mümkün. Yani TL’nin işlem görmediğini gösteren herhangi bir veri yok. Aksine, değer değişimleri güncel olarak takip edilebiliyor.

sorgu gorsel

Konuyla ilgili herhangi bir haber yok

Arama motorunda konuyla ilgili anahtar kelimeleri aradığımızda, iddiayı doğrular nitelikte bir habere ulaşılamıyor. Konuyla ilgili güvenilir kaynaklar olarak kabul edebileceğimiz Bloomberg, Arab News, Gulf News gibi haber sitelerinde de konuyla ilgili güncel veya geleceğe yönelik herhangi bir içeriğe rastlanmıyor. Aynı şekilde Türkiye basınında da böyle bir konu gündeme gelmemiş.

Teyit’in ulaştığı, ekonomi gazeteciliği yapan Barış Soydan da konuyla ilgili olarak, “Bir para birimini kurdan çıkartmak gibi bir uygulama örneği yok. Para birimi değer kaybediyor olabilir, ancak serbest piyasa koşullarında ilgili para biriminin değeri her neyse ve o değerden bir alıcısı varsa işlem yapılır. Zaten aksi serbest piyasanın mantığına aykırı olacaktır. Türk lirası dünya finans merkezlerinde alınıp satılan, işlem görmeye devam eden bir para birimi. Suudi Arabistan gibi bir ülke siyasi olarak böyle bir karar vermiş olsa dahi mümkün olan tek senaryo döviz bürolarının TL kabul etmemesi olabilir. Bu da dediğim gibi serbest piyasanın mantığına aykırı bir durumdur” diye konuştu.

TL/Riyal değeri takip edilebiliyor

Suudi Arabistan’da takip edilen güncel ekonomi sitelerinden TL’ye ilişkin rakamlara ulaşmak  mümkün. 

Merkez Bankası tarafından açıklanan gösterge rakamlara göre 17 Ağustos 2020’de, güncel SAR/TRY kur değeri 1,96. Suudi Arabistan’da, 2016’da en çok işlem hacmine sahip ikinci döviz türü TL olmuş. Bölgeden Türkiye’ye gelen turist sayısındaki artış ve hac ziyaretlerinin başlıca etken olarak gösterildiği bu dönemde SAR/TRY kuru ise 0,79.