Suudi Arabistan bayrağından kelime-i tevhidinin kaldıracağı iddiası

Suudi Arabistan bayrağından kelime-i tevhidinin kaldıracağı iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Suudi Arabistan bayrağındaki kılıç ve Arapça kelime-i tevhid değişitirilmedi.

Bayrak yasasında yapılan değişiklik tasarımı etkilemiyor.

Bu içerik 1 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada Suudi Arabistan’ın bayrağında bulunan kelime-i tevhidi kaldıracağı iddia edildi. Haberin Suudi Arabistan resmi haber ajansı SPA’da yer aldığı da öne sürülmüş.

suudi arabistan bayrak iddia

Bayrağın tasarımında değişiklik yapılmamış

Farklı dillerde de yayılan iddia, Suudi Arabistan’da 31 Ocak 2022’de onaylanan bayrak kanununda yapılan değişikliğe dayanıyor. Ancak bu değişiklikte bayrağın tasarımı değil, kullanıma yönelik bazı düzenlemeler yapılmış. 

Yürürlükte olan bayrak, arma ve milli marş sisteminin düzenlendiği bayrak yasası, 1973 yılında kabul edilmişti.

Suudi Arabistan basınında yer alan haberlerde “Suudi Arabistan’ın Şura Konseyi’nin oy çokluğuyla ulusal bayrak, amblem ve milli marş yasasında değişiklik tasarısını onayladığı ancak yasanın içeriğinde değiliklik yapılmadığını” belirtilmiş. Değişikliğin içerik ve biçime dokunmadan yapıldığı aktarılıyor. 

suudi medyasi haber

Haberlerde yasada, devlet ambleminin doğru kullanımının daha net şekilde tanımlanması, bayrak ve milli marşın önemi konusunda farkındalığı artırmaya ve bayrağı korumaya yönelik değişiklikler yapıldığı belirtiliyor. Yani yapılan değişiklik bayrak tasarımını etkilemiyor.

Suudi Arabistan resmi haber ajansı SPA’nın konuyla ilgili haberinde de Kelime-i Tevhid’in bayraktan kaldıracağına dair bilgi yer almıyor.

Suudi Arabistan bayrak yasasına baktığımızda da bayrağın tasarımına ilişkin değişiklik yapıldığına dair maddeye rastlanmıyor

Kelime-i tevhid, Türkçe “Allah’tan başka tanrı yoktur, Muhammed Allah’ın elçisidir” anlamına gelen Arapça, "Lâ ilâhe illallah Muhammedün resûlullah” şeklindeki dini ilkenin adı.

İddiayı AFP ve Verify-Sy de inceledi.