Suudi Arabistan’da Kabe imamının katıldığı bir organizasyonda kumar oynandığı iddiası

Suudi Arabistan’da Kabe imamının katıldığı bir organizasyonda kumar oynandığı iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

İmam Kelbani’nin katıldığı turnuva bir kumar organizasyonu değil Suudi Arabistan’da popüler bir kart oyunu olan Baloot turnuvası.

4-8 Nisan 2018 arası Riyad’da düzenlenen turnuvanın ilk gününde resmi Twitter hesabında paylaşılan bir fotoğrafta Spor Bakanı Turki Al eş Şeyh de görülebiliyor.

Bu içerik 5 yıldan daha eski tarihlidir.

 Cumhuriyet, Posta, İleri Haber, Yeni Akit ve ABC Gazetesi gibi sitelerin yaptığı bir haberde Suudi Arabistan’daki bir organizasyona katılan kabe imamının kumar oynadığı iddia edildi. Ülkenin ilk siyahi Kabe imamı olduğu belirtilen imam Adil el Kelbani’nin elindeki iskambil kartlarıyla çekilmiş fotoğrafı tartışmalara neden oldu.

arabistan kumar

Kumar değil “Baloot” turnuvası

Ancak, Kabe imamının iskambil kartı turnuvasında kumar oynadığı iddiası doğru değil. İmam Kelbani’nin katıldığı turnuva bir kumar organizasyonu değil Suudi Arabistan’da popüler bir kart oyunu olan Baloot turnuvası. Dört kişi eşliğinde 32 kartla oynanan ve Kökeni Hindistan’a kadar gittiği belirtilen Baloot, Suudi Arabistan’da aile toplantılarında, düğünlerde, arkadaşlar arasında tüm yaş grubundan insanların oynadığı sevilen bir oyun.

4-8 Nisan 2018 tarihleri arasında General Sport Authority (Spor İdaresi) tarafından, Riyad’daki Apex Sergi ve Konferans Merkezi’nde ilk defa düzenlenen turnuvaya yaklaşık 4 bin kişi katıldı. Spor İdaresi’nin resmi Twitter hesabında turnuvanın ilk gününde paylaşılan bir fotoğrafta Spor Bakanı Turki Al eş Şeyh’in der yer aldığı görülebiliyor.

general sport

Baloot turnuvasında dereceye girenlerden; birinciye 500 bin, ikinciye 250 bin, üçüncüye 150 bin, dördüncüye ise 100 bin Suudi Riyali verildi. Yine Spor İdaresi'nin resmi Twitter hesabından paylaşılan bir fotoğrafta turnuvanın kazananlarını görmek mümkün.

Ayrıca, Spor İdaresi'nin YouTube sayfasındaturnuvaya dair birçok görüntüye de ulaşılabiliyor. 

kumar baloot kazananlar

Al Arabia tarafından 5 Nisan 2018’de YouTube yüklenen bir haber videoda Baloot turnuvasının Suudi Arabistan Spor İdaresi tarafından düzenlendiği de belirtiliyor.

Turnuvaya ünlü isimler de davet edildi

Suudi Arabistan Spor İdaresi tarafından düzenlenen turnuvanın açılışına eski kabe imamı Kelbani’nin yanı sıra bazı bilim insanları, şairler ve futbolcuların da katıldığı ifade ediliyor.

suudi arabistan kumar

Turnuvanın Suudi Arabistan’da tartışmalara yol açmasının ardından bir Suudi kanalı telefonla bağlanarak açıklama yapan imam Kelbani ise, Baloot turnuvasına Spor İdaresi'nden gelen davet üzerine katıldığını ve bu konuda uzman olmadığını ifade ediyor.

Editörün notu:

“Suudi Arabistan’da eski Kabe imamının da katıldığı bir organizasyonda kumar oynandığı” iddiasının yanlış olarak sonuçlandırıldığı bu analizin varsayımı, sonunda para ödülü olan bir yarışmanın kumar sayılmayacağına dayanmaktadır. Suudi Arabistan’da popüler bir iskambil kağıdı oyunu olan Baloot'ta da her kağıt oyununda olduğu gibi şansa dayalı faktörler bulunmaktadır. Söz konusu turnuvada 4 katılımcı turnuva sonunda çeşitli ödüller kazanmıştır ancak bu kişiler haricinde turnuvada başarısız olan katılımcılar herhangi bir maddi kayba uğramamışlardır. Neyin kumar olarak sayılabileceği neyin kumar olarak sayılamayacağı konusu kültürlere göre değişiklik göstermekle birlikte fazlaca öznellik de barındırmaktadır.

Örneğin saf akla ve analitik düşünebilme kabiliyetine dayanan satranç oyununu düşünelim. Satranç oynamak üzere bir araya gelen iki kişi maç yaptığı zaman bir yenen bir de yenilen olacaktır. (Maçın berabere bitme olasılığı da bulunuyor ancak bu ihtimali önermemize dahil etmiyoruz) Normal koşullarda bu oyun kumar olarak nitelenemez. Veya yine şansa dayalı bir tavla turnuvasında kişiler turnuvaya belli bir ücret karşılığında katılmıyor veya turnuva kazanan, kaybedenenin tahminine dayalı bir başka şans oyununa alan açmıyorsa, turnuvanın kumar olarak nitelendirilmesi mümkün gözükmüyor. Bu hususta Suudi Arabistan’da düzenlenen Baloot turnuvasının örneğin Satranç Federasyonu tarafından düzenlenen ve dereceye giren adaylara para ödülü verilen bir yarışmadan farkı yoktur.

Güncelleme: 12/04/2018

Para ödüllü bir turnuvanın kumar sayılıp sayılamayacağı üzerine sosyal medyadaki tartışmalar üzerine "Editör'ün notu" eklendi.