Sürmene Çamburnu'nda yanan araziye villalar yapıldığı iddiası

Sürmene Çamburnu'nda yanan araziye villalar yapıldığı iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Fotoğraf Çamburnu Tabiat Parkı'nda bulunan Hancıoğlu Çamburnu Orman Evleri ve Oteli işletmesinin 2016 yılında başladığı inşaatı gösteriyor.

Yangın görüntüsü ise 2014 yılında Rize'de çekilmiş.

Bu içerik 3 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan bir görselde Trabzon Sürmene Çamburnu mevkiinde yanan ormana villalar yapıldığı iddia edildi. İddia bir Twitter hesabı üzerinden 7 binin üzerinde kullanıcı tarafından retweet edilirken 17 binin üzerinde beğeni aldı.

surmene yangin iddia gorsel

Ancak Çamburnu’nda 7 Ocak 2017 tarihinde çıkan yangın sonrası tahrip olan araziye villalar yapıldığı iddiası doğru değil. Fotoğraf Çamburnu Tabiat Parkı’nda bulunan Hancıoğlu Çamburnu Orman Evleri ve Oteli işletmesinin 2016 yılında başlayan inşaatı sırasında çekilmiş. İddia görselindeki yangın görüntüsü ise 2014 yılından ve Rize’de çekilmiş.

Görseldeki yapılaşma Hancıoğlu Çamburnu Orman Evleri’ni gösteriyor

İddia görselindeki inşaat halinde olan evler, Çamburnu Tabiat Parkı’ndaki bir konaklama alanı olan Hancıoğlu Çamburnu Orman Evleri’ni gösteriyor. İlgili işletmenin internet sitesindeki anasayfa görsellerinde evlerin son hali görülebilir. İddia görseli ve işletmenin internet sitesinden alınan fotoğraf karşılaştırıldığında ise fotoğrafların aynı alanı gösteriyor olduğu söylenebilir. Evlere ait aynı fotoğrafa ve diğer fotoğraflara çeşitli otel rezervasyon sitelerinden de ulaşılabiliyor.

surmene orman evleri karsilastirma

Çamburnu’nda yangın sebebiyle tahrip olan bölgede herhangi bir yapılaşma yok

Yangının etkili olduğu bölge Google Earth uygulamasından iki farklı tarihe ait uydu görüntülerinde tespit edilebiliyor. 7 Ocak 2017 tarihinde Trabzon Sürmene Çamburnu’nda yangın çıkan alanın erişilebilen en yakın tarihli uydu görüntüsü 10 Haziran 2018’den. Bu görüntü incelendiğinde burada herhangi bir yapılaşma olmadığı görülüyor.

camburnu uydu goruntusu 1

Çamburnu’nun 3 Ocak 2018 tarihli uydu görüntüsü

camburnu uydu goruntusu 2

Çamburnu’nun 10 Haziran 2018 tarihli uydu görüntüsü.

Teyit’in konu ile ilgili daha önce Çamburnu Tabiat Parkı’na ilişkin yayımladığı bir analizinde de ifade ettiği gibi Sürmene Çamburnu Tabiat Parkı’ndaki yapılanmanın projesi 2015 yılından. İnşaatına ise yangının gerçekleştiği 7 Ocak 2017 tarihinden önce 2016 yılında başlandı. Analizde de belirtildiği üzere Çamburnu Tabiat Parkı’nda 15 adet orman köşkü inşa edildi.

Yangında tahrip olan alan yeniden ağaçlandırılıyor

Uydu görüntüsünde taraçalandırılmış olduğu görülen alanın yeşillendirme çalışmaları ile ilgili Teyit yetkililerle görüştü. Teyit’in Sürmene Orman İşletme Müdürlüğü’nden ulaştığı yetkili, Hancıoğlu Orman Evleri işletmesinin bulunduğu Sürmene Çamburnu Tabiat Parkı’nın yangından önce milli park ilan edildiğini belirtti. Yetkili ayrıca yangın sebebiyle tahrip olan bölgeye 27 bin fidan dikimi yapıldığını ekledi.

İddia görselindeki diğer görüntü Rize’de 25 Mart 2014’te çıkan yangından

Bazı internet sitelerinde yer alan haberlerde de görülebileceği üzere yangın görseli Rize’nin Ardeşen ilçesindeki Işıklı Köyü mevkiinde 25 Mart 2014 tarihinde çıkan yangından.

rize ardesen yangin 2014 haber gorsel

Söz konusu haberlerde Ardeşen’deki yangına ait diğer görüntülere de erişilebilir.

ardesen yangin ek goruntu

Çeşitli internet sitelerindeki 8 Ocak 2017 tarihli haberlerinden Çamburnu’ndaki yangına ait görüntülere ulaşılabiliyor.

camburnu yangin gorsel

Sonuç olarak Sürmene Çamburnu’nda 7 Ocak 2017 tarihinde çıkan yangından tahrip olan bölgeye villalar yapıldığı iddiası en yaygın 7 yanlış bilgi türünden çarpıtma ve bağlamdan koparma olarak iki ayrı tür içinde sınıflandırılabilir.